Entinen seurapomo Real Madridista: ”Joukkuevalinnoissa tehdään kompromisseja tähtikultin vuoksi”

Entisen huippuvalmentajan Arrigo Sacchin mukana Real Madridissa on kasattu joukkuetta väärin perustein. Italialainen tuntee Realin organisaation, koska työskenteli seuran urheilujohtajana vuosina 2004-2005.
Nykyinen päävalmentaja Rafael Benitez on saanut kovaa ja näkyvää kritiikkiä faneilta, varsinkin marraskuun lopun 0-4-lukemin tulleen Barcelona-tappion jälkeen.
– Benitez ei ole löytänyt yhteyttä faneihin eikä [puheenjohtaja] Florentino Pereziin. Koko joukkue perustuu enemmän yksilölliseen taitoon kuin joukkuepeliin. valmentaja joutuu tekemään valinnoissaan kompromisseja, jotta tähtipelaajien keskinäinen hierarkia ei häiriinny, Sachhi kommentoi Gazzetta dello Sportille.
Perez on hankkinut puheenjohtajakausien aikana nyt ja aiemmin suuria tähtiä joukkueeseen, ja näillä tuntuukin olevan pysyvämpi asema ryhmässä kuin päävalmentajille, jotka eivät seurassa pitkään pysy.
– Heillä on tähtiä vilisevä joukkue, niminä ehkäpä paras maailmassa. Se ei kuitenkaan tee heistä joukkuetta, Sacchi päätti
Real Madrid on Espanjan liigassa viisi pistettä kärkiduoa Barcelonaa ja Atletico Madridia perässä.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Italopodcast: Pillit pussiin ja uuteen nousuun – Brescia palaa huipulle?
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Marko Saloranta kommentoi Helmareiden EM-pettymystä: ”Tulee sattumaan pitkään”
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- SJK:n europelit alkoi pettymyksellä
- Lähde: Oliver Antman kiinnostaa Belgian suurseuroja