Borussia Dortmund toivoo tähtipelaajansa jäävän seuraan: ”Hän tietää, mitä meillä on tarjota”
Kuva: Getty Images
Borussia Dortmundin urheilutoimenjohtaja Michael Zorc toivoo, että seuran tähtipelaajin lukeutuva Marco Reus jatkaa joukkueessa vielä tulevaisuudessakin pelaajan kommenteista huolimatta.
Saksan maajoukkuelaituri Reus, 28, on ollut sivussa pelikentiltä viime vuoden toukokuusta lähtien polven ristisidevamman takia. Hän matkusti kuitenkin Dortmundin mukana tammikuun harjoitusleirille Espanjan Marbellaan, ja hänen odotetaan palaavan tositoimiin helmikuun alkupuolella.
Reus herätti taannoin kysymyksiä sanomalla, että miettii parhaillaan, miten hänen olisi parasta jatkaa uraansa.
Zorc uskoo, että loukkaantumisesta toipuvan Reusin olisi hyvästä jäädä Dortmundiin löytääkseen jälleen parhaan vireensä.
– Hänen ikäiselle pelaajalle on täysin normaalia miettiä uraansa ja ajatella mahdollisen seuraavan askeleen ottamista, sanoi Dortmund-pomo Ruhr Nachrichtenille.
– Toisaalta hän tietää, mitä Dortmundilla on tarjottavana, ja täällä hän olisi yleisessä ympäristössään. Uskon, että se on tärkeää hänelle, jotta hän pääsee takaisin omalle huipputasolleen.
– Me olisimme iloisia, jos voisimme jatkaa suunnitelmaamme Marcon kanssa. Hän on yhtä kuin Dortmund. Hän samaistuu tähän seuraan ja kaupunkiin. Tulemme ehdottomasti pitämään tarvittavat (jatkosopimus)keskustelut tulevaisuudessa.
Reusin nykyinen sopimus Dortmundin kanssa on päättymässä kesällä 2019.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Palermon huippuvire jatkuu – Joel Pohjanpalo iski maalin ja Jesse Joronen piti nollapelin
- Ruotsin cupin lohkovaihe käynnistyi – Toni Koskelan ja Jani Honkavaaran joukkueet hävisivät
- Pohjanmaan derbyssä hurja tulos – VPS murskavoittoon
- MLS-kausi käynnistyy illalla – mukana neljä suomalaista
- Ruotsalaisseura tekemässä huippuhankinnan luovin keinoin
- Euroopan pienin seura tyrkyllä pudotuspeleihin
- Glamourmalli kieltäytyi jakamasta meheviä juoruja Cristiano Ronaldosta
- Paloittelumurhaaja päästettiin ammattilaiskentille Brasiliassa
- Neymarilta iso vihjaus – ura voi päättyä pian
- Eero Markkanen: Ura jatkuu yllättävässä seurassa
- Eero Markkanen: Ura jatkuu yllättävässä seurassa
- Euroopan pienin seura tyrkyllä pudotuspeleihin
- Näin Lech Poznańin valmentaja kommentoi KuPS-voittoa: ”Olemme tyytyväisiä, mutta…”
- Paloittelumurhaaja päästettiin ammattilaiskentille Brasiliassa
- Ruotsalaisseura tekemässä huippuhankinnan luovin keinoin
- Glamourmalli kieltäytyi jakamasta meheviä juoruja Cristiano Ronaldosta
- Neymarilta iso vihjaus – ura voi päättyä pian
- Philippe Coutinho katosi ottelusta – nyt hän rikkoi hiljaisuuden: ”Mietin pitkään, kirjoitanko tätä”
- Jättisensaatio viritteillä Mestarien liigassa – norjalaispelaajasta huima paljastus: ”Klæbo ei olisi olympiavoittaja nyt”
- Virallista: Veikkausliigasta tuttu Maissa Fall löysi uuden seuran