Tanskassakin testissä käynyt suomalaisnuorukainen löysi uuden seuran – maansa hallitseva mestari

Viime kaudella RoPS:ssa pelannut Anselmi Nurmela on tehnyt vuoden mittaisen sopimuksen virolaisen FC Floran kanssa. Seura kertoi asiasta nettisivuillaan.
Nurmela pelasi viime kaudella 29 ottelussa Veikkausliigassa, joissa syntyi yksi täysosuma. 21-vuotias keskikenttäpelaaja on myös edustanut Pikkuhuuhkajia EM-karsinnoissa. Nurmela kävi ennen Floraan siirtymistä myös tanskalaisen Silkeborg IF:n testissä, mutta sopimusta ei syntynyt.
– Olen todella tyytyväinen, koska Flora on iso seura Virossa. Haluan tehdä parhaani, jotta uusisimme mestaruuden ja pelaisimme hyvin euro-peleissä. Odotan innolla uutta kautta, Nurmela sanoi Floran nettisivuilla.
Flora voitti viime kaudella Viron mestaruuden ja karsii ensi kesänä Mestarien liigaan. Anselmi Nurmela on entisen maajoukkuelegenda Mika Nurmelan poika.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia