Katso: Näin komean vapaapotkun maalipörssin kärkeä lähestyvä Onni Valakari upotti Kyproksella
Kuva: Juha Tamminen
Huuhkajiin viime syksynä noussut Onni Valakari on pelannut erinomaista kautta Kyproksen pääsarjan Pafos FC:ssä. Maanantaina suomalainen teki kaksi maalia, kun Pafos voitti Ermisin maalein 3-1.
Valakarin maalisaldo on nyt jo komeat 12 maalia. Se riittää sarjan maalitilastossa jaettuun toiseen sijaan toisen suomalaisen Berat Sadikin sekä kahden muun pelaajan kanssa. Maalipörssin kärjessä on 13 maalia tehnyt Apollon Limassolin ranskalaishyökkääjä Nicolas Diguiny.
21-vuotias Valakari on kunnostautunut erityisesti erikoistilanteiden antajana, sillä hänen kauden 12 maalistaan peräti seitsemän on syntynyt rankkarista. Niin myös maanantain ensimmäinen osuma. Yhden rankkarin Valakari on kauden aikana myös missannut, mutta uran rankkarisaldo on Transfermarktin mukaan nuorelle pelaajalle komea: 14 onnistumista 16 yrityksestä.
Maanantain toinen maali syntyi puolestaan vapaapotkusta. Valakari löysi tarkalla silmän raon muurin reunasta ja upotti pallon maalin alanurkkaan. Hienon vaparimaalin voi katsoa alla olevasta ottelukoosteesta ajasta 6:09 alkaen, tai tästä linkistä.
Valakarin rankkarimaali näkyy samalla videolla ajassa 4:25.
Viime viikon tiistaina Kyproksella pelattiin suomalaisittain hieno ottelu, kun sarjan kaikki kolme suomalaista, Pafosin Onni Valakari ja Paulus Arajuuri sekä Doxan Berat Sadik pelasivat keskinäisessä kohtaamisessa täydet 90 minuuttia. Arajuuri ja Sadik toimivat vieläpä tuttuun tapaan joukkueidensa kapteeneina. Juuri tuossa pelissä suomalaiset maalipyssyt jäivät kuitenkin maaleitta, kun koko ottelu päättyi 0-0.
Onni Valakari ja Paulus Arajuuri pelasivat koko pelin, kun Pafos FC pelasi maalittoman tasapelin Doxan vieraana. Doxan riveissä Berat Sadik kirjautti myös täydet minuutit. #Huuhkajat
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Uskomaton nousu! HJK pudotti suurseuran Youth Leaguessa ja eteni kevään pudotuspeleihin
- Egypti ja Iran valittavat Fifalle Pride-ottelusta MM-kisoissa
- Expressen: KuPS keskustellut ruotsalaisvalmentajan kanssa
- Virallista: IF Gnistanista tuttu puolustaja siirtyi Ilvekseen
- Rasmus Karjalainen löysi uuden työnantajan
- Virallista: Joona Toivio lopettaa pelaajauransa
- Haastattelu: Joslyn Luyeye-Lutumba haluaa johdattaa KuPSin historialliseen saavutukseen – ”Emme ole täällä vain osallistumassa”
- Lukas Hradeckylle nollapeli Mestarien liigassa
- Onni Valakarille siirto – IL: Merkittävä summa
- Aftonbladet: KuPS on haastatellut valmentajaa Ruotsista
- Onni Valakarille siirto – IL: Merkittävä summa
- Aftonbladet: KuPS on haastatellut valmentajaa Ruotsista
- Fifa paljasti: MM-kisoihin tulossa isoja muutoksia
- Rasmus Karjalainen löysi uuden työnantajan
- Haastattelu: Joslyn Luyeye-Lutumba haluaa johdattaa KuPSin historialliseen saavutukseen – ”Emme ole täällä vain osallistumassa”
- Lukas Hradeckylle nollapeli Mestarien liigassa
- Haastattelu: Rodolfo Lippo kiinnostunut edustamaan Suomea maajoukkuetasolla
- Virallista: Joona Toivio lopettaa pelaajauransa
- Gianni Infantinon toiminnasta valitus Fifalle
- Mestaruuden voittaneelle Lionel Messille merkittävä palkinto