Tottenhamissa täydellisen farssin ainekset kasassa: seurajohdolla eriävät näkemykset seuran tulevaisuudesta
Kuva: Getty Images
On kulunut alle viikko siitä, kun Tottenham julkaisi tehneensä sopimuksen urheilutoimenjohtaja Fabio Paraticin kanssa. Hän ei ole virallisesti edes aloittanut työssään, mutta kinaa seuran puheenjohtajan ja osaomistajan kanssa on jo ehtinyt syntyä, kertoo Football.london-sivusto.
Viimeiset 24 tuntia on ollut Tottenhamissa yhtä hässäkkää. Ensin sopimusneuvottelut Paulo Fonsecan kanssa kaatuivat yllättäen, ja sitten Gennaro Gattusolle jouduttiin sanomaan ”ei” kannattajien kiivaan vastustuksen takia. Faneja etoivat Gattuson kommentit naisten asemasta jalkapallossa, samaa sukupuolta olevien avioliitosta sekä rasismista.
José Mourinho sai kenkää huhtikuun puolivälissä, minkä jälkeen Tottenhamin on kerrottu neuvotelleen Gattuson ja Fonsecan lisäksi Mauricio Pochettinon, Antonio Conten, Julian Nagelsmannin, Erik ten Hagin, Brendan Rodgersin sekä Saksan maajoukkueeseen suuntaavan Hansi Flickin kanssa.
Football.londonin mukaan prosessia hidastaa se, että Levylla ja Paraticilla on eriävät näkemykset siitä, miten Tottenhamin tulisi pelata. Levy tavoittelee valmentajaa, joka on valmis pelaamaan virkeää, hyökkäysintoista ja railakasta jalkapalloa.
Paratici on pessimistisempi ja inhorealistisempi: hänen mielestään Spurs tarvitsee pragmaattisen valmentajan, joka ei pelkää hakea menestystä puolustuksen kautta.
Fonsecaa pidettiin kompromissina, jonka Paratici oli valmis tekemään. Kahdenkeskiset keskustelut valmentajaehdokkaan kanssa eivät kuitenkaan tuoretta urheilutoimenjohtajaa vakuuttaneet. Fonsecan visio ei ollut linjassa Paraticin ajatusten kanssa.
Aika näyttää, kenet Tottenham valmentajakseen palkkaa. Gattuso esimerkiksi olisi ollut selkeästi Paraticin haluama mies. Lopullinen nimitys paljastanee, kuka todellista valtaa seurassa käyttää.
Jos upotus ei näy, voit katsoa sen täällä.
A piece on Tottenham's muddled search for their new head coach. Those within Paulo Fonseca's camp claim there is a slight difference in opinion between Daniel Levy and Fabio Paratici when it comes to the ideal type of coach for Spurs. football.london/tottenham-hots…
football.london
Fabio Paratici, Daniel Levy and Tottenham's muddled new head coach search
Spurs' search for their next head coach continues after another week full of twists as their attempts to replace Jose Mourinho reach the 60-day mark
LUE MYÖS:
- Mika Lehkosuon Pikkuhuuhkajat haastaa Espanjan: ”Tiedämme heistä tarpeeksi”
- Espanjan valmentaja ennen Pikkuhuuhkajat-ottelua: ”Emme voi käyttää nurmea tai kylmyyttä tekosyinä”
- U21 EM-karsinnat: Suomi–Espanja – Pikkuhuuhkajien joukkue, lohkotilanne ja tv-lähetys
- Jürgen Kloppin Saksa notkahti lopussa – näin kävi muualla
- Huuhkajissa tapahtui muutos – Joel Pohjanpalo: ”On siitä etua”
- Vesa Vasarasta kiinnostunut skottiseura palkkasi uuden päävalmentajan
- Cristiano Ronaldolla on mielessään historiallinen rajapyykki: ”Aion saavuttaa sen”
- Haastattelu: Otto Ruoppi taistelee peliajasta Bundesliigassa
- Kansojen liiga alkaa tänään! Tässä ovat kaikki lohkot
- Harry Kane: Erikoinen ehdotus
- Huuhkajissa tapahtui muutos – Joel Pohjanpalo: ”On siitä etua”
- Haastattelu: Otto Ruoppi taistelee peliajasta Bundesliigassa
- Jürgen Kloppin Saksa notkahti lopussa – näin kävi muualla
- Vesa Vasarasta kiinnostunut skottiseura palkkasi uuden päävalmentajan
- Cristiano Ronaldolla on mielessään historiallinen rajapyykki: ”Aion saavuttaa sen”
- Harry Kane: Erikoinen ehdotus
- Kansojen liiga alkaa tänään! Tässä ovat kaikki lohkot
- Lehti: Suomalaisluotsi Skotlannin suurseuran tutkassa
- Nyt näyttää pahalta – Huuhkaja-kärki avaa tilannettaan
- Christian Eriksen jättää Wolfsburgin – tässä syy