Mestarivalmentaja palaa muistelemaan saavutustaan – ”Se tuntui täysin mahdottomalta kolmea vuotta aiemmin”
Kuva: Getty Images
Italia pelasi kesällä upeat EM-kisat ja kaikki huipentui Wembleyn finaaliin Englantia vastaan. Azzurri oli lopulta parempi rangaistuspotkukilpailun jälkeen.
Entinen Manchester Cityn ja Inter Milanin valmentaja Roberto Mancini sai Valioliigan ja Serie A:n mestaruuksien seuraksi myös Euroopan mestaruuden.
Paljon urallaan nähnyt, kokenut ja saavuttanut 56-vuotias Mancini pitää kesän saavutusta aivan uniikkina tapahtumana urallaan.
– Olen ehtinyt omalla urallani kokemaan lukuisia kauniita ja unohtumattomia hetkiä, mutta se oli jotain aivan erityistä, Mancini kertoi.
– Koko Italia seisoi meidän takana.
Mancinin mielestä kaikista upeinta oli, että se teki niin monet ihmiset onnelliseksi.
– Harva uskoi siihen, kun aloitin. Se tuntui täysin mahdottomalta kolmea vuotta aiemmin. Minun on pakko edelleen kiittää pelaajia upeasta saavutuksesta, hehkutti Mancini.
Yksi kesän EM-kisojen mieleenpainuvimpia hetkiä oli Mancinin ja Gianluca Viallin lämmin halaus mestaruuden ratkettua.
Kaksikko pelasi pitkän tovin yhdessä Sampdoriassa aikanaan. Kumpikin ovat I Blucerchiatin suurimpia legendoja.
Vialli sairastui vuonna 2017 haimasyöpään. Hän kertoi kesäkuussa, että ei pysty taistelemaan sairautta vastaan, mutta toivoo syövän väsyvän ja lähtevän lopulta pois.
Mancinin mukaan hänen hyvä ystävänsä voi hyvin ja jalkapallolla on suuri rooli tässä.
– Hän voi hyvin ja on hyvässä kunnossa. Meidän pitää tehdä vielä paljon asioita yhdessä. Gianluca on vahva, paljon vahvempi kuin minä.
– Uskon, että yhteinen aikamme jalkapallon parissa ja lajin ajatteleminen ovat tehneet hänen voinnilleen hyvää. Gianluca on vahva ja älykäs kaveri, joka on toiminut esimerkkinä meille kaikille jo pitkään.
Mancini johdattaa Italian seuraavaksi Qatarin MM-kisoihin. Tällä kertaa menestys ei tulisi kenellekään yllätyksenä. Italia tulee olemaan yksi suurimmista suosikeista.

LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Pysäyttikö noitatohtorin kirous Harry Kanen? Ghanan shamaani: ”Aion nyt vapauttaa hänet”
- Neymar herkistyi kyyneliin – palasi Brasilian riveihin lähes 1 000 päivän jälkeen
- Espanjan MM-tähti paljasti – ”Haluan kohdata Lionel Messin finaalissa”
- Ruotsin monivuotisen luottopelaajan ura maajoukkueessa ohi
- AC Milan: Christian Pulisic ei ole kaupan
- 16 miljoonaa seuraajaa – MM-kisojen sensaatio etsii uutta joukkuetta
- Seattle järjestää MM-kisoissa Pride-päivän – vastakkain Iran ja Egypti
- ”Oliko pelaajilla ruokamyrkytys?” – Etelä-Korean valmentaja joutui selittämään ratkaisujaan
- Marokolla tähtäimessä MM-kulta – ”Pelaajat uskovat siihen”
- Brasilia voitti MM-lohkonsa – näin kommentoi Carlo Ancelotti
- MM-kisoissa jättimäinen pelikielto
- Englannissa ihmetellään, miksi Jude Bellingham ei saanut punaista korttia – tästä on kyse
- Brasilia lohkovoittajana jatkoon MM-kisoissa – Vinícius loisti, Neymar palasi
- Nuori tähti löi läpi MM-kisoissa – B-lohkon voitosta tuli trilleri
- Hurja huhu: Markku Kanerva ehdolla yllättävän maajoukkueen päävalmentajaksi
- ”V*tun roistot” – FIFA antoi selostajalle porttikiellon MM-kisoihin
- Cristiano Ronaldo loisti murskavoitossa – Mika Väyrynen otti kantaa MTV:llä: ”Kaiken sen loan jälkeen”
- Cristiano Ronaldo teki historiaa – ensimmäisenä koskaan MM-kisoissa
- MM-kisoissa vielä neljän vuoden päästä? Nyt puhuu Lionel Messi
- Jalkapallon MM-kisat 25.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset