Borussia Dortmund vahvisti huippupuolustajan hankinnan – tulee ilmaiseksi Bayernista
Kuva: Getty Images
Borussia Dortmund vahvisti maanantai-iltapäivänä saksalaismediassa aiemmin päivällä levinneen, ja SuomiFutiksenkin välittämän siirtohuhun: Saksan A-majaoukkuepuolustaja Niklas Süle siirtyy tulevana kesänä Bayern Münchenistä Dortmundiin.
26-vuotiaan Sülen sopimus Bayernin kanssa päättyy tähän kauteen, joten Dortmundin ei tarvitse maksaa hänestä siirtokorvausta. 195-senttisen Sülen sopimus on nelivuotinen.
– Niklas osoitti henkilökohtaisissa keskusteluissamme, että hän tulee Borussia Dortmundiin innolla. Hänellä on runsaasti kokemusta, hän rakentaa rauhallisesti peliä ja on fyysinen pelaaja, Dortmundin urheilujohtajana ensi kesänä aloittava Sebastian Kehl kommentoi.
Dortmund on Sülelle kolmas bundesliigaseura Hoffenheimin ja Bayern Münchenin jälkeen. Saksan A-maajoukkueessa hän on pelannut 37 ottelua.
Der Innenverteidiger steht gegenwärtig noch in Diensten des FC Bayern München. Sein Vertrag dort läuft im Sommer 2022 aus.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Konferenssiliiga: Näin näet KuPS-Lech Poznan-ottelun suorana
- Virallista: Veikkausliigasta tuttu Maissa Fall löysi uuden seuran
- KuPSin suuret muutokset aiheuttivat harmaita hiuksia Lech Poznańille
- Philippe Coutinho katosi ottelusta – nyt hän rikkoi hiljaisuuden: ”Mietin pitkään, kirjoitanko tätä”
- Jättisensaatio viritteillä Mestarien liigassa – norjalaispelaajasta huima paljastus: ”Kläbo ei olisi olympiavoittaja nyt”
- Veikkausliigaan noussut TPS tiedotti pelaajauutisia
- Daniel Håkansin Lech Poznań kohtaa KuPSin eurokentillä – ”Olemme selviä suosikkeja, mutta…”
- Haastattelu: NK Istran urheilujohtaja Saša Bjelanović avasi Ville Kosken La Liga -siirron taustoja
- KuPS tiedotti valmentajauutisia tärkeän europelin alla
- José Mourinho tylytti rasismista ilmoittanutta Viníciusta – Benfica julkaisi harvinaisen kannanoton
- Nettihuutokaupoista karmea havainto: erikoiset myyntikohteet herättäneet ostajien kiinnostuksen
- KuPS tiedotti valmentajauutisia tärkeän europelin alla
- Haastattelu: NK Istran urheilujohtaja Saša Bjelanović avasi Ville Kosken La Liga -siirron taustoja
- Daniel Håkansin Lech Poznań kohtaa KuPSin eurokentillä – ”Olemme selviä suosikkeja, mutta…”
- Mestarien liigassa nähdään tänä iltana jotain, mitä ei ole koskaan aikaisemmin nähty
- Veikkausliigaan noussut TPS tiedotti pelaajauutisia
- Mestarien liigan kohu: Vinícius syyttää Gianluca Prestiannia pelkuriksi – nyt tuli vastaus
- José Mourinho tylytti rasismista ilmoittanutta Viníciusta – Benfica julkaisi harvinaisen kannanoton
- Ilves vahvistuu HJK:n hyökkääjällä
- HS: Palloliitolla kiusallinen tilanne – tunnetut suomalaiset jalkapalloilijat pelaavat Venäjän kanssa