Bayer Leverkusenilla tiukka ote Mestarien liiga -paikasta – Lukas Hradecky: ”Paine on hyvä ystävämme”

Huuhkajien ja Bayer Leverkusenin kapteeni Lukas Hradecky on pelannut toistaiseksi urallaan kuusi ottelua Mestarien liigaa, kaikki syksyllä 2019. Nyt Leverkusenin tilanne Bundesliigassa alkaa näyttää niin hyvältä, että peleille on aika lähellä tulla jatkoa tulevalla kaudella 2022-2023.
Hradecky piti maanantaina maalinsa puhtaana, kun Werkself kaatoi kotikentällään Eintracht Frankfurtin 2-0. Maalinteossa onnistuivat Paulinho ja Patrik Schick. Ranskalainen Moussa Diaby syötti molemmat osumat.
Myös se, että Borussia Mönchengladbach kukisti samaan aikaan pelatussa ottelussa RB Leipzigin 3-1, satoi Bayer Leverkusenin laariin. Tulosten myötä Leverkusenin etumatka Bundesliigassa viidentenä olevaan Leipzigiin kasvoi neljään pisteeseen.
– Voitto maistui hyvältä. Tilanne asetti meille paineita, mutta hallitsimme ne erittäin hyvin. Pojat pelasivat erinomaisen pelin ja otimme nyt ison askeleen kohti tavoitteitamme, neljä torjuntaa tililleen kirjauttanut Lukas Hradecky kommentoi pelin jälkeen Bayer Leverkusenin kotisivuilla julkaistussa haastattelussa.
Bundesliigaa on pelaamatta enää kaksi täyttä sarjakierrosta. Leverkusen voi sinetöidä Mestarien liiga -paikkansa jo tulevana lauantaina, kun se kohtaa vieraissa Hoffenheimin. Hoffenheimin panos ottelussa on enää ohuenohut mahdollisuus ensi kaudeksi Konferenssiliigaan.
– Lähdemme iloisina kahteen viimeiseen otteluun. Paine on hyvä ystävämme. On hienoa pelata tällaisia pelejä, ja on luksusta, että saamme pelata Mestarien liiga -paikasta. Kaikki näyttää nyt hyvältä ja haluamme sinetöidä homman Hoffenheimia vastaan niin pian kuin mahdollista, Hradecky lisäsi.
Hradeckyn sopimus Leverkusenin kanssa ulottuu kesään 2023, mutta tuoreiden tietojen mukaan suomalaisen jatkosopimusneuvotteluista ei uskota tulevan vaikeita, ja Hradecky jatkanee seurassa pidempäänkin.
Bundesliigasta menee Mestarien liigaan varmuudella Bayern München ja Borussia Dortmund. Leverkusenin jälkeen neljännessä paikassa on kiinni yllättäjäjoukkue SC Freiburg, jota ei Mestarien liigassa ole nähty vielä koskaan. Pieniä mahdollisuuksia Mestarien liigaan on yhä myös Kölnillä ja Union Berlinillä, jos Freiburg ja Leipzig kompastelevat viimeisissä otteluissaan.
Bundesliigalla on tosin mahdollisuuksia vielä viidenteenkin Mestarien liiga -paikkaan, sillä eilen tappion kokeneet Eintracht Frankfurt ja RB Leipzig taistelevat Eurooppa-liigan voitosta. Molemmat saksalaisseurat johtavat välieräparejaan avausosien jälkeen. Eurooppa-liigan voittajalle on luvassa paikka Mestarien liigaan, jos seura ei sellaista ole kansallisen sarjan sijoituksensa perusteella muuten saanut.
[readmore from=Hradecky-Lukas]
– Haluan toivottaa Leipzigille ja Frankfurtille onnea torstaille. Olisimme iloisia, jos näkisimme saksalaisen Eurooppa-liigan finaalin, Leverkusenin valmentaja Gerardo Seoane totesi lehdistötilaisuudessa eilisen pelin jälkeen.
Freiburgilla ja RB Leipzigilla on kovaa taistelua kahdella rintamalla, sillä ne kohtaavat toisensa myös Saksan Cupin loppuottelussa 21. toukokuuta. Kumpikaan seuroista ei ole voittanut DFB-Pokalia koskaan ennen.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- José Mourinho löytämässä uuden työnantajan
- Virallista: Optio käytetty – avainpelaaja jatkaa FC Interissä
- Käsittämätön ilta Mestarien liigassa!
- Haastattelu: Lukas Hradecky sopeutui nopeasti uuteen ympäristöön – kertoi mielipiteensä Huuhkajien otteista: ”Paljon tuli kritiikkiä, mutta…”
- Éric Abidalista levisi karmeita väitteitä – kumosi huhut
- Brittifutispodcast: Onko Pep Guardiola keksinyt Kevin De Bruynelle korvaajan?
- Axel Kouamen AIK-debyytti meni penkin alle: ”Todennäköisesti harjoittelemme vähän kovempaa…”
- Joel Pohjanpalo iski kaksi maalia – Palermo-luotsi Filippo Inzaghi: ”Ei pidä ylireagoida, mutta…”
- Huuhkajien Adam Ståhl iski kaksi maalia derbyssä – teki suuren palveluksen entiselle seuralleen: ”Uskon heidän voittavan mestaruuden”
- Lamine Yamal loukkaantui – Barcelona-luotsilta palautetta Espanjan maajoukkueelle
- Joel Pohjanpalo iski kaksi maalia – Palermo-luotsi Filippo Inzaghi: ”Ei pidä ylireagoida, mutta…”
- Käsittämätön ilta Mestarien liigassa!
- Éric Abidalista levisi karmeita väitteitä – kumosi huhut
- Brittifutispodcast: Onko Pep Guardiola keksinyt Kevin De Bruynelle korvaajan?
- Haastattelu: Lukas Hradecky sopeutui nopeasti uuteen ympäristöön – kertoi mielipiteensä Huuhkajien otteista: ”Paljon tuli kritiikkiä, mutta…”
- Huuhkajien Adam Ståhl iski kaksi maalia derbyssä – teki suuren palveluksen entiselle seuralleen: ”Uskon heidän voittavan mestaruuden”
- Axel Kouamen AIK-debyytti meni penkin alle: ”Todennäköisesti harjoittelemme vähän kovempaa…”
- Lamine Yamal loukkaantui – Barcelona-luotsilta palautetta Espanjan maajoukkueelle
- Kai Meriluoto paukutti hattutempun – Adam Ståhlille kaksi maalia Tukholman derbyssä
- Tähtipelaaja naureskeli vastustajan voittomaalin aikana – valmentajalta yllättävä reaktio