Päävalmentaja paljasti: Oli lähettää Borussia Dortmundin pelaajan kotiin kesken MM-kisojen: ”Ei vastannut odotuksia kentällä tai sen ulkopuolella”

Yhdysvaltojen MM-kisat päättyivät neljännesvälieriin. Hollanti voitti Yhdysvallat lopulta 3-1.
Monet yllättyivät, kun Borussia Dortmundia seuratasolla edustava Giovanni Reyna jäi hyvin pienelle peliajalle Yhdysvaltojen MM-kisajoukkueessa. Reyna on yksi joukkueen nimekkäimmistä pelaajista, vaikka olikin jäänyt Dortmundissa pienelle vastuulle syyskaudella.
Yhdysvaltojen A-maajoukkueen päävalmentaja Gregg Berhalter paljasti lehdistölle olleensa lähellä heittää Reynan ulos joukkueesta kesken kisojen.
Berhalter ilmoitti Reynalle ennen kisoja, että nuorukainen tulisi jäämään pienelle vastuulle kisoissa. Reyna pettyi pahemman kerran valmentajan päätökseen ja näytti sen joukkueen sisällä. Berhalter määräsi Reynan pahoittelemaan käytöstään joukkueen edessä.
– Näissä MM-kisoissa meillä oli pelaaja, joka ei selvästi vastannut odotuksia kentällä kuin sen ulkopuolellakaan. Analysoimme tilannetta joukkueen kesken tuntien ajan. Olimme jo valmiita varaamaan hänelle lennon kotiin kesken kisojen. Tilanne äityi niin pahaksi. Mutta päätimme keskustella vielä kerran hänen kanssaan. Sanoimme, ettei hän voisi enää aiheuttaa minkäänlaisia ongelmia.
– Lisäksi sanoimme hänelle, että hänen on pyydettävä anteeksi koko joukkueelta, mutta anteeksipyynnön on oltava sellainen, jossa kerrot, miksi pyydät anteeksi. Se ei riitä, että sanot vain olevasi pahoillasi. Valmistin joukkuettani tilanteeseen sanomalla heille, että eräs pelaaja pahoittelee käytöstään koko joukkueelle.
– Loistavaa oli se, että anteeksipyynnön jälkeen muut pelaajat nousivat seisomaan ja sanoivat, ettei hän ole vastannut muiden odotuksia joukkuetoverina ja haluamme nähdä muutoksen. Sen jälkeen meillä ei ollut ongelmia tämän pelaajan kanssa.
LUE MYÖS
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Bayern-tähden loukkaantumisesta hyviä uutisia
- Vedonlyöjä.comin simulaatio: KuPS on jo lähes varma Veikkausliigan mestari
- Eurovastustaja närkästyi Arsenalin toiminnasta – teki valituksen Uefalle
- Vincent Kompany ja Bayern München jatkosopimukseen
- Glen Kamaran Rennes suunnittelee valmentajanvaihdosta – tässä ykkösvaihtoehto uudeksi valmentajaksi
- HJK:n jättänyt Hassane Bandé testissä tutussa seurassa: ”Jos kaikki menee hyvin, voi hän tuoda lisäarvoa joukkueelle”
- Takavuosien MM-tähti loukkaantui vakavasti – kolme kylkiluuta murtui ja keuhko luhistui osittain
- Suomalaiskaksikosta Ruotsin mestareita kolme kierrosta ennen Allsvenskanin päätöstä
- FF Jaro laittaa valmennuksen uusiksi hyvistä tuloksista huolimatta
- Lähde: Oliver Antmanin uusi valmentaja selvillä
- HJK:n jättänyt Hassane Bandé testissä tutussa seurassa: ”Jos kaikki menee hyvin, voi hän tuoda lisäarvoa joukkueelle”
- FF Jaro laittaa valmennuksen uusiksi hyvistä tuloksista huolimatta
- Suomalaiskaksikosta Ruotsin mestareita kolme kierrosta ennen Allsvenskanin päätöstä
- Lähde: Oliver Antmanin uusi valmentaja selvillä
- Takavuosien MM-tähti loukkaantui vakavasti – kolme kylkiluuta murtui ja keuhko luhistui osittain
- Suomalaiskolmikon IFK Värnamo putosi Ruotsin pääsarjasta
- HIFK:n sarjanousu varmistui
- Vedonlyöjä.comin simulaatio: KuPS on jo lähes varma Veikkausliigan mestari
- MLS:n runkosarja päättyi – näin suomalaisilla sujui
- Graham Potter palkattiin Ruotsin A-maajoukkueen päävalmentajaksi: ”Olen saanut huomata, ettei pitkät sopimukset kestä kauhean pitkään”