Suurseurakiertueelle vielä yksi etappi? Paris Saint-Germain ”kiinnostunut” Pierre-Emerick Aubameyangista
Ranskalainen Media Foot kertoo, että Paris Saint-Germain tarkkailee hyökkääjä Pierre-Emerick Aubameyangin tilannetta. Sitä tarkkailee varmasti myös liukkaasti etenkin seurojen välillä liikkuva gabonilainen itse.
Uransa Ranskasta aloittanut pelaaja omaa edelleen myös maan kansalaisuuden. Matkan varrelle on mahtunut käänteitä, eikä monikaan nurkka ole jäänyt koluamatta.
Pidempi stoppi, ja nousu varsinaiselle korkeimmalle huipulle tapahtui Dortmundissa, jota ”Auba” edusti 2013-2018. Vain vuotta lyhyempi aika kului sen jälkeen Arsenalissa. Gunners-pestin päätyttyä tammikuussa 2022, hyökkääjä ehti saman vuoden aikana esiintyä myös Barcelonan ja Chelsean paidoissa.
Kesään 2024 ulottuvalla sopimuksella yhä Bluesin kirjoilla oleva 33-vuotias on kuitenkin Graham Potterin alaisuudessa ollut lähes täydellisesti koirankopissa. Saapuessaan seuraan syyskuun alussa, hän ehti muutaman tovin olla Dortmundista tutun Thomas Tuchelin valmennuksessa.
Nyt konkari saattaisi olla saatavilla edullisesti, Chelsean kun on periaatteessa joka tapauksessa hankkiuduttava eroon osasta hyökkääjämertaan. PSG puolestaan tarvitsee leveyttä yläkertaan, Pablo Sarabian siirtyessä Valioliigan Wolverhamptoniin.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Lukas Hradeckyn AS Monaco haluaa Romelu Lukakun
- Sky: Saksan jalkapalloliitto kehottaa Julian Nagelsmannia eroamaan tehtävästään
- HJK täräytti hurjan hankinnan Portugalin pääsarjasta
- Ilveksen europaikkahaaveille iso kolaus – valmentajalta suorat sanat
- Santi Cazorlan upea ura on tullut päätökseen
- Jani Honkavaara menettämässä avainpelaajansa
- Virallista: Gnistanin keskikenttäpelaaja siirtyy SJK:hon
- VPS hankki Ghanan maajoukkuepelaajan pitkällä diilillä
- Itävalta yrittää pysäyttää Lamine Yamalin – ”Kaikki jalkapallon ystävät rakastavat katsoa”
- LIVESEURANTA: Itävalta haastaa Espanjan!
- Englannilla fyysisesti mahdoton tehtävä MM-kisoissa – ”Valtava etu Meksikolle”
- FIFA selitti, miksi Saksan kohuttu jatkoaikamaali hylättiin
- L’Équipe: Glen Kamara jätettiin ulos Rennesin harjoituskaudelta
- Marokon MM-tähti siirtyy Bayern Müncheniin
- Jürgen Klopp: järisyttävä MM-huhu alkaa levitä
- Belgian pelaajat riitelivät kentällä ennen ihmenousua – ”Joskus sellaista tarvitaan”
- ”Ei ikinä punainen kortti” – Yhdysvallat joutuu seuraavaan MM-peliinsä ilman ykköshyökkääjäänsä
- Lionel Messillä ja Kylian Mbappélla kuusi osumaa – ranskalaistähti kommentoi maalipörssin tilannetta
- LIVESEURANTA: Englanti jatkaa MM-neljännesvälieriin! Harry Kane nousi sankariksi
- Chelsean jättänyt Jimi Tauriainen löysi uuden seuran