Djurgården metsästää ihmettä Lontoossa – Jani Honkavaara: ”Ei tämä mahdotonta ole…”
Jani Honkavaaran Djurgården on torstaina melkoisen haasteen edessä.
Chelsea isännöi Djurgårdenia Konferenssiliigan välierien jälkimmäisessä osassa Stamford Bridgellä. Chelsea voitti Tukholmassa pelatun avausosan tyylipuhtaasti 4-1, ja on siten hyvin lähellä finaalipaikkaa.
Djurgården lähtee torstaiseen peliin suurena altavastaajana. Lisäksi Djurgården kärsii edelleen suorastaan valtavista loukkaantumisongelmista. Honkavaaralla on käytettävissään vain 13 kenttäpelaajaa.
Viime viikonlopun AIK-ottelussa lihasvamman saanut Adam Ståhl ei matkustanut joukkueen kanssa Lontooseen.
Honkavaara toivoo ottelun sujuvan niin hyvin, ettei Djurgårdenin pitäisi välttämättä tehdä juurikaan vaihtoja.
– Todellisuudessa ainoa ongelmamme on vaihtopenkki, koska on vaikea tehdä vaihtoja, kun joukkueessa on niin paljon poissaoloja. Etenkin tietyillä pelipaikoilla. Sen kanssa on kuitenkin vain tultava toimeen. Hyvässä ottelussa emme tarvitse vaihtoja, mutta meillä on penkillä muutama vaihtoehto ja voimme vaihtojen myötä hieman muuttaa muotoamme. Otteluun valmistautuminen on kuitenkin ollut vaikeaa, ja lisäksi edellisestä ottelustamme on kulunut vain vähän aikaa, Honkavaara summasi lehdistötilaisuudessa.
– En tiedä, millaisella asenteella Chelsea lähtee otteluun. Heidän on lepuutettava joitain pelaajiaan Valioliigaa varten päästäkseen ensi kaudeksi Mestarien liigaan. He voittivat Liverpoolin ja käyttivät ykkösmiehistöään siinä pelissä. On vaikeaa ennakoida, miten he lähtevät tähän peliin. Käyttävätkö he enemmän rotaatiota? He käyttivät sitä jo Tukholmassa, joten se on mielenkiintoista nähdä.
Honkavaaran mukaan Djurgårdenin mahdollisuudet paranevat huomattavasti, jos joukkue onnistuu nopeasti maalinteossa. Sen sijaan ottelupari on taputeltu, jos Chelsea tekee ensimmäisen maalin.
– Minun on sanottava, että mahdollisuutemme ovat todella pienet, mutta ei tämä mahdotonta ole. Meidän on vain keskityttävä pelaamaan hyvä ottelu. Maalit muuttavat pelin kuvaa kumpaankin suuntaan. Jos Chelsea tekee ensimmäisen maalin, on ottelupari ohi. Fakta on se, että meillä on paremmat mahdollisuudet, jos aloitamme pelin hyvin. Jos onnistumme nopeasti maalinteossa, tulee otteluparista erilainen. Jos teemme toisen maalin, niin yhtäkkiä ottelupari onkin täysin auki.
Chelsean ja Djurgårdenin välinen Konferenssiliigan välieräottelu potkaistaan käyntiin klo 22.00.
LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tuomarifarssi MM-kisoissa? Belgia koki karmean pettymyksen
- Jalkapallon MM-kisat 22.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Nyt alkoi tapahtua: Espanjalle murskavoitto
- Historiaa! Lamine Yamal teki ensimmäisen MM-kisamaalinsa
- Espanja teki päätöksensä Lamine Yamalista – avauskokoonpano on nyt tiedossa
- Paraguay-tähti sai ennennäkemättömän punaisen kortin – vastustajalta ei sympatiaa heru
- Uruguayn Marcelo Bielsa ei pidä uusista juomatauoista: ”Ei tuo mitään lisää ja vie paljon pois”
- Diogo Dalot: Portugali ja Cristiano Ronaldo varautuivat kritiikkiin etukäteen
- Japanin päävalmentajalta neronleimaus murskavoitossa – ”Olen erittäin iloinen”
- Zlatko Dalić: Kroatialla ei enää varaa virheisiin MM-kisoissa – ”Se oli katastrofaalista”
- Sensaatiosopimus! Brasilialaislegenda palaa ammattilaiskentille vuosien tauon jälkeen
- Siirtopaukku: Brasilian MM-tähti Lionel Messin seurakaveriksi
- MM-kisoissa virallinen valitus Lionel Messiin liittyen
- Näkökulma: Hollanti paljasti Ruotsin todellisen tason MM-kisoissa
- Belgian tähtipelaaja sivussa seuraavasta pelistä – saattaa myöhemmin lähteä MM-kisoista
- Jalkapallon MM-kisat 21.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Japani pisti show’n pystyyn MM-kisoissa – vastustajan putoaminen varmistui
- Brasilia avasi voittotilinsä MM-kisoissa – turnauksen ensimmäinen putoaja selvillä
- Saksa odottaa huolestuneena tietoa luottopelaajansa loukkaantumisesta – ”Ei hyvältä näytä”
- 15 torjuntaa! Curaçaon maalivahti ylsi ennätyslukemiin historiallisessa pelissä