Kevin Kuranyi palaa Bundesliigaan viiden vuoden tauon jälkeen. 33-vuotias hyökkääjä siirtyy Hoffenheimiin vuoden sopimuksella, kertoo saksalaisseura verkkosivuillaan.

Saksan A-maajoukkueessa vuosien saatossa 19 maalia 52 ottelussa tehnyt Kuranyi pelasi viimeiset viisi vuotta Dynamo Moskovassa. Miehen sopimus venäläisseuran kanssa päättyi viime kauden lopuksi, ja hän oli vapaa vaihtamaan seuraa.

Hyökkääjä vakuuttaa haluavansa edelleen näyttää kykynsä Saksan huipulla pitkän tauon jälkeen.

– Pelattuani viisi vuotta Venäjällä olen erittäin motivoinut todistamaan kykyni jälleen Bundesliigassa, kertoo Kuranyi seuran tiedotteessa.

Kuranyi on tehnyt urallaan peräti 111 maalia 1. Bundesliigassa. Hoffenheimin jalkapallojohtaja Alexander Rosen uskoo hyökkääjän pystyvän edelleen auttamaan joukkuetta.

– Käytyämme intensiivisiä keskusteluja Kevinin kanssa olemme tulleet johtopäätökseen, että hän ei vain halua vakuuttaa pystyvänsä pelaamaan Bundesliigassa vaan haluaa persoonallaan auttaa nuoren joukkueemme kehitystä, toteaa Rosen seuran tiedotteessa.