Nähdäänkö europelien karsinnoissa pakotettuja luovutusvoittoja? – Miten UEFA:n sääntö vaikuttaa suomalaisseuroihin
Kuva: Juha Tamminen
Kauden 2020-2021 ensimmäiset europelit pelataan ensi lauantaina, kun sijoilla 52-55 rankingissa olevien maiden mestarit aloittavat oman Mestarien liigan esikarsintaturnauksensa. Eurooppa-liigassa vastaava esikarsintakierros pelataan 20.8. Suomalaisseuroista KuPS pääsee tositoimiin Mestarien liigan karsinnoissa 18.-19.8. ja Inter, Honka ja Ilves Eurooppa-liigan karsinnoissa 27.8.
Arvonnat näille karsintakierroksille suoritetaan ensi viikonvaihteessa sunnuntaina ja maanantaina. Tällöin siis myös suomalaisseurat saavat tietää vastustajansa. Karsinnat pelataan tällä kaudella ilman katsojia ja yksiosaisina, joten kaikille joukkueille ei kotipeliä heru. Kotietu arvotaan.
Guardian kirjoittaa nyt kuitenkin uudesta yllättävästä uhasta europelien karsintojen onnistumiselle. Koronaviruspandemian aiheuttamat matkustusrajoitukset voivat pakottaa joitain seuroja luopumaan leikistä. Tällöin vastustaja etenisi seuraavalle kierrokselle luovutusvoitolla.
UEFA on määritellyt, että seurojen tulee tiedottaa Euroopan jalkapalloliittoa maassaan vallitsevista matkustusrajoituksista viimeistään 48 tuntia ennen kunkin arvonnan suorittamista. Mikäli kotijoukkue saa vastustajakseen joukkueen maasta, josta ei ole karanteenivapaata saapumista ottelua pelaamaan, pitää sen etsiä kotipelilleen kenttä neutraalista maasta.
Jos matkustusrajoitus asetetaan tämän aikarajan jälkeen – toisin sanoen myös arvonnan ja ottelupäivän välissä – voidaan kotijoukkue tuomita häviämään pelinsä.
– Tapauksissa, joissa kansalliset/paikalliset viranomaiset ovat määränneet rajoituksia, jotka estävät ottelun pelaamisen suunnitellusti, järjestävää seuraa pidetään vastuullisena ja UEFA:n kurinpitovaliokunta määrää joukkueen häviämään ottelun 0-3, sääntökohdassa lukee.
[readmore from=Koronavirus]
Toistaiseksi Suomeen voi matkustaa vapaasti ja ilman karanteenisuosituksia seuraavista maista, joista osallistuu joukkueita europelien karsintoihin: Alankomaat, Belgia, Italia, Kreikka, Malta, Saksa, Slovakia, Unkari, Liechtenstein, Norja, Tanska, Islanti, Viro, Latvia, Lietttua, Kypros, Irlanti, Andorra, San Marino ja Georgia.
Mikäli suomalaisseuralle arvottaisiin kotipeli joukkuetta kohtaan, joka tulisi jostain muusta maasta kuin edellämainituista, pitäisi peli pelata Suomen ulkopuolella. Luonnollisesti matkustusrajoitukset saattavat vielä kiristyä tai muuten muuttua tulevien viikkojen aikana ennen otteluiden pelaamista.
Suomalaisjoukkueiden mahdollisia vastustajia ensimmäisellä karsintakierroksella voi tarkastella täältä.
LUE MYÖS:
- KuPS sai nimekkäät eurovastustajat – Miika Nuutinen: ”Pitää pystyä haastamaan jokaista”
- Gnistan ensimmäisenä Veikkausliigan uuteen leijonanluolaan – Jussi Leppälahti: ”Hurmosjoukkue vastassa”
- Gnistan ja KuPS jakoivat pisteet Oulunkylässä – Interillä mahdollisuus nousta sarjakärkeen
- Tässä se on! Ballon d’Or -ehdokkaiden lista vuoden parhaaksi miespelaajaksi nyt julki
- Kuka on vuoden nuori pelaaja? Tässä ovat ehdokkaat palkintoon
- Täyttä ylivoimaa – tässä ovat ehdokkaat parhaaksi valmentajaksi
- Nyt jysähti: MM-kisasensaatio Vozinha on ehdolla maailman parhaaksi maalivahdiksi
- Mika Nurmela lähtee Palloliitosta
- Ousmane Dembélé nimesi kolme Ballon d’Or -ehdokastaan
- Suomen Cup 2026: Uutiset, tulokset, tv, voittajat
- Onko tässä maailman paras jalkapalloilija? – ”Pidän itseäni aina parhaana”
- Ousmane Dembélé nimesi kolme Ballon d’Or -ehdokastaan
- Raivokas ulostulo Gianni Infantinoa vastaan
- Haastattelu: Ulkomailta tarjouksia saanut Herman Sjögrell kertoi miksi siirtyi FC Interiin
- Italian MM-kultaikoni kesti työssään vain kolme peliä
- Kaikkien rakastama lajilegenda on roihahtanut uuteen liekkiin
- Joel Pohjanpalo avasi liigakauden maalitilinsä – Palermo sarjakärjessä
- Mika Nurmela lähtee Palloliitosta
- Virallista: Arttu Hoskoselle seurasiirto
- Expressen: Turussa pelanneen Axel Kouamén siirto voi kaatua – Inter on jäämässä ilman osuutta