Sergio Agüero kertoo: Tämän vuoksi Argentiina on MM-mestarisuosikki: ”Kenties joukkueessa ei ole 11 supertähteä, mutta…”
Argentiina kuuluu sunnuntaina käynnistyvän MM-lopputurnauksen mestarisuosikkeihin.
Argentiina on pelannut jopa 36 tappiotonta ottelua perätysten. Hallitsevan Copa Américan voittajan edellisestä tappiosta on vierähtänyt jo yli kolme vuotta.
Pelaajauransa sydänongelmien vuoksi noin vuosi sitten lopettanut Sergio Agüero analysoi Argentiinan A-maajoukkueen tilannetta Marcan haastattelussa.
Agüeron mielestä Leo Messi saa itsestään enemmän irti maajoukkueessa kuin aiemmin. Se johtuu muusta joukkueesta.
– Mielestäni Messi on sopeutunut tähän uudistuneeseen maajoukkueeseen. Jos Leo on sataprosenttisessa kunnossa, voi hän olla tappavan tehokas. Voisin myös väittää, että 60-70 prosentin kunnossa oleva Messi toimisi tässä maajoukkueessa, koska Scalonin joukkue auttaa häntä paljon. Aiemmin se ei ollut niin. Tämä joukkue on valmistautunut siihen, ettei Messi ole aina sataprosenttisessa iskussa.
Agüero on tyytyväinen siihen, miten maajoukkuevalmentaja Lionel Scaloni on uudistanut maajoukkueen pelitapaa.
– Argentiina oli aina ennen joukkue, joka hallitsi palloa. Nyt näemme maajoukkueen, joka ei hyökkää niin paljon. Scaloni on muuttanut kaiken. Nyt Argentiina on paremmin varusteltu joukkue. Emme hallitse niin paljon palloa, mutta kun saamme sen, olemme vaarallisia. Se on hyvä juttu.
– Valmentaja on luottanut neljän puolustuslinjaan, joka ei välttämättä nouse niin paljon. Se auttaa Messiä, koska hänen takanaan joukkue on hyvässä iskussa. Kaikki auttavat toisiaan. Kenties joukkueessa ei ole 11 supertähteä, mutta sen sijaan todella hyviä yksilöitä.
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Rennesin manageri syyttää Arsenalin lainapelaajaa Ethan Nwaneria ”hyökkäyksestä” Glen Kamaraa vastaan
- Fabrizio Romano: Kolumbialaistähti James Rodríguez siirtyy MLS:ään
- Eveliina Summanen saavutti hienon rajapyykin Tottenhamissa – ”Tämä merkitsee paljon”
- Ilveksen tuplauutinen: testipelaaja ulos ja puolustajalupaus lainalle
- Italialaisseurat olivat Martin Kirilovin perässä – HJK voitti kisan: ”Halusin päästä pelaamaan miesten pelejä”
- HJK:n UEFA Youth Leaguen neljännesvälierävastustaja selvillä
- Haastattelu: Ayo Obileye kertoi miksi palasi Veikkausliigaan
- Real Madridille paha isku Mestarien liigassa – tähtipelaaja sivuun molemmista Benfica-peleistä
- Virallista: Lassi Lappalainen palaa Veikkausliigaan
- Katso: Oliver Antman iski Rangers-uransa avausmaalin
- Jesse Joronen kerää kehuja Italiassa: ”Palermo on tehnyt loistavan hankinnan”
- Haastattelu: Ayo Obileye kertoi miksi palasi Veikkausliigaan
- Katso: Oliver Antman iski Rangers-uransa avausmaalin
- HJK:n UEFA Youth Leaguen neljännesvälierävastustaja selvillä
- Real Madridille paha isku Mestarien liigassa – tähtipelaaja sivuun molemmista Benfica-peleistä
- ESPN: Cristiano Ronaldo on vihainen – boikotti jatkuu
- Virallista: Lassi Lappalainen palaa Veikkausliigaan
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- Turkin presidentti Erdoğan puuttui peliin – N’Golo Kantén siirtofiaskossa uskomaton käänne
- Tuomas Ollilan Paris FC putosi Ranskan cupista