Juventuksen tähtipelaajat saavat tuntea tänään suomalaisen nahoissaan – ”Tulee pikkaisen koputtelemaan koko ajan jaloille tilanteiden jälkeen ja puoliksi myöhässä”
Kuva: Getty Images
19 peliä ilman tappioita. Niistä peräti 17 voittoa, kaksi muuta tasapelejä.
Kun Serie A:n sarjataulukon ykkösjoukkueen Juventuksen tilastoja tarkastelee, on huomattavissa, että jälki on kuluvalla kaudella ollut tyrmäävän kovaa. ”Vanha rouva” on pelannut kauden ensimmäisen puoliskon tappioitta ja on selvässä sarjajohdossa.
Vuosi 2019 alkoi Juven osalta pokaalin nostamisella. Joukkue kukisti keskiviikkoiltana Saudi-Arabian Jeddassa pelatussa Italian Supercupin finaalissa AC Milanin 1-0.
Voittomaalin puski tunnin pelin jälkeen täksi kaudeksi Torinoon siirtynyt portugalilaispyssy Cristiano Ronaldo, jolle pokaali oli ensimmäisen raitapaidoissa.
– Juventukselta se oli pelinä aika köyhä. Ei ollut mikään hirveä tempo, mikä johtui varmasti osittain huonosta kentästä. En tiedä sitten, kuinka korkealle joukkueet tuon pelin arvostivat. Siitä ei ihan hirveästi jäänyt kerrottavaa jälkipolville, Ruudulle Serie A:ta selostava Velja Engström muistaa.
Tällä hetkellä näyttää siltä, että kuluvan kauden päätteeksi Juventuksen palkintokaapin sisältö kasvaa ainakin yhdellä pystillä. Joukkue on kovaa vauhtia matkalla kohti kahdeksatta peräkkäistä Italian jalkapallomestaruutta.
Juventuksen ottelut Serie A:ssa jatkuvat maanantaina. Se lähtee ylivoimaisena ennakkosuosikkina otteluun sarjajumbo Chievoa vastaan.
Chievo otti kauden avausvoittonsa vasta viime sarjapelissään ennen taukoa. Sitä ennen pelatuista 18 ottelusta Suomen entisen maajoukkuemiehen Perparim Hetemajn edustama joukkue sai kasaan vain kahdeksan tasapeliä ja hävisi loput.
Myös vaikea lähtötilanne näkyi alkukauden otteissa. Chievo lähti tähän kauteen heikoista asetelmista, kun joukkue tuomittiin syksyllä kolmen pisteen menetykseen seuran kirjanpidossa tapahtuneiden epäselvyyksien takia.
– Chievolla miinuspisteet tuntuvat aika isolta takaiskulta. Siellä on valitus vetämässä, ja tässä lähiaikoina pitäisi tulla päätös, saako Chievo tuon päätöksen kumottua, Engström kertoo.
Engströmin silmin Chievon peli on parantanut selvästi sen jälkeen kun Domenico Di Carlo otti valmennusvastuun seurassa. Uuden valmentajan alaisuudessa Chievo on hävinnyt vain yhden kahdeksasta viime ottelustaan.
– Di Carlo on saanut nopeasti pelin paranemaan. Sieltä tuli juuri ennen talvitaukoa tärkeä voittoa Frosinonea vastaan jumbofinaalissa, ja pelaajat ovat varmasti lähteneet talvitauolle aika hyvillä mielin. Kotistadionilla juhlittiin helpottavaa voittoa aika ankarasti.
Avausvoiton jälkeen asetelma Juventuksen kohtaamiseen on yhä luonnollisesti mustavalkoisia puoltava, mutta huomattavasti parempi, kun voittotili on vihdoin avattu. Chievon osakkeita nostaa aavistuksen sekin, että se pisti Juven tiukoille avauskierroksella, ja hallitseva mestari ylsi 3-2-voittoon vasta lisäajan maalilla.
– Chievo johti sitä ottelua pitkään ja näytti siinäkin, että pystyy haastamaan isoja joukkueita, Engström painottaa.
Tällä kaudella Italian suurseurat ovat olleet ongelmissa Chievon kanssa. Muun muassa Napoli, Lazio ja Inter ovat jääneet tasapeliin joukkuetta vastaan.
– Jos tämmöisiä joukkueita vastaan pystyy pelaamaan tasapelin, niin kyllä se kertoo siitä, että vaikka on viimeisenä sarjassa, niin kyseessä on ehdottomasti joukkue mikä pystyy kiusaamaan hyvin isompiakin joukkueita.
– Tuntuu jotenkin, että heidän pelityylinsä soveltuu hyvin nimenomaan siihen, että annetaan vastustajan pitää palloa ja sitten isketään äkäisesti vastaan ja puolustetaan tiiviisti.
Engströmin mukaan suomalaisittain mielenkiintoista on tietty se, miten Hetemaj esiintyy ja kurittaako hän jälleen saapasmaan jättiläistä. ”Perpa” teki maalin Juventusta vastaan viimeksi kaudella 2015-2016, kun joukkueet pelasivat 1-1-tasapelin. Vielä tällä kaudella Hetemaj ei ole onnistunut maalinteossa Serie A:ssa.
Engströmin mielestä hyökkäyspään Mario Mandzukicin poissaolo on iso takaisku Juvelle. Kroatialainen on sivussa omien arvioiden mukaan 2-3 viikkoa.
Vaikka Juventus lienee monien papereissa selvä voittaja, Engström ei kuitenkaan pidä maanantai-illan kamppailun tulosta automaattisena.
– Vaikka tuossa on sarjataulukon ykkönen vastaan viimeinen, niin en usko, että tästä tulee mikään ylikävely välttämättä. Juventus ei ole tunnettu siitä, että he lähtisivät huonolla asenteella peleihin eivätkä he varmasti yhtään aliarvioi Chievoa.
– Uskon, että he ovat Juventukselle erittäin inhottava vastustaja pelata. Tulevat varmasti tekemään sellaista pikkukiusaa. Perpa on varmasti yksi sellainen kaveri, joka tulee pikkaisen koputtelemaan koko ajan jaloille tilanteiden jälkeen ja puoliksi myöhässä, Engström nauraa.
Juventus-Chievo näkyy maanantaina 21.1. klo 21.20 alkaen suorana lähetyksenä Ruudussa.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Haastattelu: Näin Leo Walta kommentoi alkutaivaltaan Swanseassa
- Cristiano Ronaldo on kirjoittamassa taas historiaa – Lionel Messi saattaa yltää samaan
- Haastattelu: Näin Jacob Friis kommentoi valtavaa MM-uudistusta
- Tuleeko MM-kultaa? Saksan kisajoukkue on nyt julki
- MM-kisoihin valittu Neymar: uusi vamma!
- Katso: Jacob Friis nimesi Huuhkajat seuraaviin otteluihin
- HS: Gilla FC sai Vantaan kaupungilta poikkeusedun – tässä syy
- Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermon kausi päättyi isoon pettymykseen – Filippo Inzaghi: ”En lähtisi täältä edes Real Madridiin”
- Kuvankauniit naiset ilmestyivät katsomoon – Mistä on kyse?
- FC Interin ja Ilveksen kohtaamisessa konnien ja sankarien roolit vaihtuivat tiuhaan
- ”Failing upwards”: Oliver Antmanille povataan jättisiirtoa
- Kongon demokraattiselta tasavallalta rohkea ratkaisu – parhaat pelaajat kotiin
- Kuvankauniit naiset ilmestyivät katsomoon – Mistä on kyse?
- Siinäkö se oli – Neymarista leviää nyt huolestuttavia uutisia
- Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermon kausi päättyi isoon pettymykseen – Filippo Inzaghi: ”En lähtisi täältä edes Real Madridiin”
- Upea osuma: Jari Litmanen, 55, yllätti veskarin lähes puolesta kentästä – katso video
- Neymar vei kaiken huomion, vaikka fiasko tuli muualtakin – ”Yksi surkeimmista pelaajista maajoukkueen historiassa”
- HS: Gilla FC sai Vantaan kaupungilta poikkeusedun – tässä syy
- Kaan Kairinen Saksaan? Bundesliigaseura valmis maksamaan ison siirtokorvauksen
- FC Interin ja Ilveksen kohtaamisessa konnien ja sankarien roolit vaihtuivat tiuhaan