Pohjanpalo, Valakari, Soiri, Kamara… – Nämä suomalaispelaajat saattavat vielä siirtyä siirtoikkunan viime hetkillä
Kuva: Juha Tamminen
Siirtoikkuna sulkeutuu tänään, tiistaina, Euroopan huippusarjojen osalta. Suomalaispelaajien osalta liikennettä on nähty melko paljon kuluvan kesän aikana. Siirtoikkunan viimeinen päivä ei välttämättä ole suomalaisten osalta kovinkaan kiireinen, mutta joitain siirtoja saatetaan vielä nähdä.
Veikkausliigasta on tämän kesän aikana siirtynyt useampi pelaaja isompiin sarjoihin. Viimeisimpänä HJK:n kapteeni Daniel O’Shaughnessy siirtyi Saksan 2. Bundesliigassa pelaavaan Karlsruheriin, mutta siirto toteutuu vasta Veikkausliigan kauden jälkeen. Yksi potentiaalinen lähtijä HJK:sta saattaa olla myös keskikenttäpelaaja Lucas Lingman, jonka mahdollinen siirto isompiin ympyröihin saattaa silti toteutua vasta tammikuussa.
Tällä hetkellä kahden suomalaispelaajan siirrot Skotlantiin ovat auki. Ilmari Niskasen siirto Dundee Unitediin on jo julkaistu, mutta Niskanen on joutunut Brexitin myötä odottamaan työlupaansa. Tällä hetkellä Niskanen on Suomessa odottamassa työlupaansa.
Lisäksi Ilveksen hyökkäyspään pelaaja Eetu Vertainen painii samojen ongelmien kanssa. Vertainen on tiettävästi siirtymässä St. Johnstoneen, mutta työluvan kanssa on ilmennyt suuria ongelmia. Vertainen ei ole ollut Ilveksen kokoonpanossa enää 5.7. pelatun Haka-ottelun jälkeen.

Siirtyykö joku Huuhkajista?
Italian Serie B:ssä Bresciaa edustava suomalaiskaksikko Jesse Joronen ja Simon Skrabb ovat olleet kesän aikana huhujen kohteena. Näillä näkymin maalivahti Joronen on jäämässä Bresciaan. Joronen on tällä hetkellä Huuhkajien mukana valmistautumassa keskiviikkoiseen maaotteluun Walesia vastaan. Jorosella on sopimustaan Brescian kanssa jäljellä ensi kesään saakka. Skrabb sen sijaan saattaa vielä liikahtaa ennen ikkunan sulkeutumista. Pitkästä loukkaantumisesta kärsinyt Skrabb ei kuuluu Brescian tulevaisuuden suunnitelmiin, joten lähtö olisi kaikkien osapuolien kannalta paras vaihtoehto. Skrabbin sopimus on kesään 2023 saakka, mutta rooli on jäänyt pieneksi. Skrabb siirtyi Italiaan ruotsalaisesta IFK Norrköpingistä.
- Siirto vielä luvassa? – Joel Pohjanpalo avasi tilannettaan Bayer Leverkusenissa
- Virallista! Daniel O’Shaughnessy siirtyy Saksaan
- Glen Kamara taas valioliigahuhuissa – kulisseissa kuhisee siirtotakarajalla
- MTV: Niklas Pyyhtiän ura jatkumassa Italiassa
- Italialaissivusto: Huuhkajien Onni Valakari on AC Milanin kiikarissa – myös toinen suurseura tarkkailee
- Suomalaishyökkääjien työ- ja oleskeluluvat edelleen jäissä – Ilmari Niskanen takaisin Suomeen
LUE MYÖS:
- Kansojen liiga alkaa tänään! Tässä ovat kaikki lohkot
- Harry Kane: Erikoinen ehdotus
- Christian Eriksen jättää Wolfsburgin – tässä syy
- PSG:n puolustaja oikeuden eteen – Kylian Mbappé saatetaan kutsua todistajaksi
- Cristiano Ronaldo jatkaa yhä maajoukkueessa – puhui suoraan uransa lopusta
- Portugalin päävalmentajalta iso päätös Cristiano Ronaldon suhteen – ”Totta kai…”
- Nyt näyttää pahalta – Huuhkaja-kärki avaa tilannettaan
- Lehti: Suomalaisluotsi Skotlannin suurseuran tutkassa
- Entinen Ballon d’Or -voittaja ihmettelee nykyistä kampanjointia: ”Se on hassu palkinto”
- Kylian Mbappé: Joukkuepalkinnot ovat saaneet liikaa painoarvoa
- Harry Kane: Erikoinen ehdotus
- Entinen huipputoppari löysi seuran – iso apu keskikastin joukkueelle
- Nyt näyttää pahalta – Huuhkaja-kärki avaa tilannettaan
- Cristiano Ronaldo jatkaa yhä maajoukkueessa – puhui suoraan uransa lopusta
- Lehti: Suomalaisluotsi Skotlannin suurseuran tutkassa
- Christian Eriksen jättää Wolfsburgin – tässä syy
- PSG:n puolustaja oikeuden eteen – Kylian Mbappé saatetaan kutsua todistajaksi
- Entinen Ballon d’Or -voittaja ihmettelee nykyistä kampanjointia: ”Se on hassu palkinto”
- Tijjani Reijnders sanoi ääneen sen, mitä moni ei uskalla: Saudi-siirron syy oli raha
- Toni Koskela potku-uhan alla Ruotsissa: ”Jalkapallovalmentajana tiedät, että jokaista päivää arvioidaan”