Australian MM-joukkueelta täyslaidallinen FIFA:lle: ”Miten he voivat tehdä tällaista näin arvostetussa turnauksessa?”

Australia ja Argentiina iskevät yhteen MM-lopputurnauksen neljännesvälierissä lauantai-iltana.
Molemmat joukkueet selvittivät tiensä pudotuspeleihin keskiviikkona. Australia voitti omassa ottelussaan Tanskan ja Argentiina kukisti Puolan.
Joukkueet ehtivät siten lepäämään vain torstain ja perjantain ennen uutta ottelua. Argentiina pelasi keskiviikkoiltana, joten Puola- ja Australia-otteluiden väliin jää vain 72 tuntia.
Australian MM-kisajoukkueen apuvalmentaja René Meulensteen ei ymmärrä, miksei joukkueille anneta tarpeeksi aikaa palautumiseen.
– Miten FIFA voi tehdä tällaista näin arvostetussa turnauksessa? Neljän päivän välein pelaaminen oli jo hyvin lyhyt aika palautumiseen ja nyt lohkovaiheen jälkeen otteluita pelataan entistä tiheämpään tahtiin. Jos haluat laadukkaita suorituksia MM-lopputurnauksessa, olisi asiat voinut tehdä myös eri tavalla.
– Tilanne on toki sama myös vastustajallemme. Se on muistettava, mutta meillä ei ole juurikaan aikaa tehdä mitään. Yritämme vain palautua ja palautua vielä lisää ja saada pelaajien aivot valmiiksi seuraavaa haastetta varten.
Australian MM-kisapelaaja Milos Degenek on samaa mieltä Meulensteenin kanssa. Degenek muistuttaa, ettei pelaajat ole robotteja.
– Tämä on asia, jota FIFA:n on pohdittava. Emme ole robotteja. Olemme ihmisiä ja meidän on palauduttava. Emme voi pelata joka päivä. En puhu ainoastaan minusta, vaan etenkin pelaajista, jotka pelasi kolme ottelua putkeen. Heidän on palauduttava todella nopeasti.
LUE MYÖS
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Haastattelu: Niklas Pyyhtiä ei lähde EM-kisoihin nöyristelemään – paluu Bolognaan auki
- Huuhkajien vaarallisin pelaaja sanoi suoraan: ”Minun olisi pitänyt tehdä maali”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla