Bild: Pitkäaikainen Saksan maajoukkuepuolustaja tunnusti lapsipornon hallussapidon – lähetti kuvia kolmelle naiselle WhatsAppissa
Kuva: Getty Images
Siitä on hieman yli vuosi, kun Saksan lehdistössä paljastui, että maajoukkueessa kolme arvokisamitalia voittanutta Christoph Metzelderiä epäiltiin lapsipornon hallussapidosta. Tänään maanantaina rikostapaus nytkähti eteenpäin, kun Bild kertoo 39-vuotiaan ex-topparin tunnustaneen.
Düsseldorfin käräjäoikeus päätti puolitoista viikkoa sitten syytteen nostamisesta ja yhtäaikaisesta lehdistötiedotteen julkistamisesta. Lehdistötiedotteessa lukee Christoph Metzelderin koko nimi ja häneen kohdistuvat syytteet. Metzelderin asianajajat vastustivat tuloksettomasti tietojen julkistamista internetissä, joten nyt ex-jalkapalloilijaan kohdistuvat syytökset ovat virallisia ja julkisia.
Oikeuden asiakirjoista käy ilmi, että Metzelder on tunnustanut häneen kohdistuvat rikosepäilyt.
Tutkijat löysivät Metzelderin matkapuhelimesta kaikkiaan 297 lapsi- tai nuorisopornotiedostoa. Metzelderiä tullaan nyt syyttämään sekä lapsipornon hallussapidosta että jakamisesta.
[readmore from=Metzelder-Christoph]
Metzelderin epäillään lähettäneen ajanjaksolla 9.7.-1.9.2019 WhatsAppin välityksellä yhdelle naispuoliselle todistajalle kymmenen kuvaa, toiselle 16 kuvaa ja kaksi videotiedostoa ja kolmannelle yhden kuvan, joiden sisältö luokitellaan lapsipornoksi.
Metzelder edusti peliuransa aikana muun muassa Borussia Dortmundia, Real Madridia ja Schalkea. Hän lopetti pelaamisen vuonna 2013 ja on työskennellyt viime vuosina muun muassa TV-asiantuntijana. Saksan maajoukkueessa Metzelder voitti MM-hopeaa vuonna 2002, MM-pronssia vuonna 2006 ja EM-hopeaa vuonna 2008.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Veikkausliigaennakko 2026: IF Gnistan lähtee jopa liian kunnianhimoisella tavoitteella kauteen
- Haastattelu: Oskari Väistö kertoi miten SJK:n pelaaminen muuttuu uudessa valmennuksessa
- Veikkausliigaennakko 2026: VPS luottaa projektiinsa tälläkin kaudella
- U21 EM-karsinnat: Suomi-Kypros ennakko – lohkotilanne, joukkue ja tv-lähetys
- Haastattelu: FC Lahti tähtää korkealle Gonçalo Pereiran johdolla
- KuPS vahvistuu uuden Veikkausliiga-kauden alla
- Haastattelu: Teemu Pukin HJK tavoittelee mestaruutta – ”Parempi mahdollisuus kuin viime vuonna”
- Haastattelu: Gary Williamsin IFK Mariehamn ei lähde kumartelemaan – ”Olemme valmiita”
- Veikkausliigaennakko 2026: FC Lahti tutussa komennossa kauteen
- Veikkausliigaennakko 2026: IFK Mariehamn lähtee tutulla tavoitteella kauteen
- KuPS vahvistuu uuden Veikkausliiga-kauden alla
- U21 EM-karsinnat: Suomi-Kypros ennakko – lohkotilanne, joukkue ja tv-lähetys
- José Mourinho: ”Portugali näyttää aivan tavalliselta joukkueelta ilman Cristiano Ronaldoa”
- Haastattelu: Teemu Pukin HJK tavoittelee mestaruutta – ”Parempi mahdollisuus kuin viime vuonna”
- Veikkausliigaennakko 2026: FC Lahti tutussa komennossa kauteen
- Veikkausliigaennakko 2026: FF Jaro lähtee rohkeammalla lähestymistavalla kauteen
- Huuhkajilla mahdollisuus pokaaliin – Lukas Hradecky yllättyi: ”On treenattu vähän pilkkuja”
- Veikkausliigaennakko 2026: IFK Mariehamn lähtee tutulla tavoitteella kauteen
- Veikkausliigaennakko 2026: TPS lähtee taistelemaan tuulimyllyjä vastaan
- Haastattelu: Jens Karlsson tuo sensaatioseuran opit Jaroon