Suuri ennakkopaketti MM-karsintojen avaukseen Suomi–Bosnia ja Hertsegovina – mistä näet pelin ilmaiseksi, arvioidut avaukset ja kommentit
Kuva: Juha Tamminen
Karsinnat vuoden 2022 MM-kisoihin Qatariin käynnistyvät keskiviikkona Euroopan maiden osalta. Suomi aloittaa karsintaurakan kotikentällään Bosnia ja Hertsegovinaa vastaan. Ottelu käynnistyy Helsingin Olympiastadionilla kello 21.45. Paikalle ei oteta yleisöä koronarajoitusten takia.
Mistä näet pelin?
MM-karsintojen tv-oikeudet Suomessa omistaa NENT Group. Suomen ottelut näkyvät ilmaiseksi suoratoistopalvelu Viafreestä. MM-karsintojen otteluita voi katsoa maksullisesta Elisa Viihde Viaplay -suoratoistopalvelusta sekä maksullisilta V Sportin kanavilta. Suomen ja Bosnia-Hertsegovinan välinen ottelu näkyy keskiviikkona ilmaiseksi Viafreestä sekä maksulliselta V Sport Jalkapallo -kanavalta ja maksullisesta Elisa Viihde Viaplay -palvelusta. Ottelun studio-osuus käynnistyy kello 21. Ottelun selostaa Ville Kuusinen. LUE MYÖS: Huuhkajien avauskokoonpano julki – jättiyllätyksiä mukana! Jos et näe alla olevaa twiittiä, voit katsoa sen tästä.
PELIPÄIVÄ | 

| MM2022-karsintaottelu: Suomi–Bosnia-Hertsegovina TÄNÄÄN klo 21.45 |
: Viafree, Elisa Viihde Viaplay, V sport jalkapallo
Uuden unelman tavoittelu alkaa! Kannusta Huuhkajia kotona!
#Huuhkajat #WCQ #FINBIH #MeOlemmeSuomi
Uuden unelman tavoittelu alkaa! Kannusta Huuhkajia kotona!
#Huuhkajat #WCQ #FINBIH #MeOlemmeSuomi
Suomen lohko
Suomi arvottiin kolmoskorista MM-karsintojen D-lohkoon. Lohkon selkeä ennakkosuosikki on Ranska, mutta toisesta sijasta käydään tiukka taistelu. Pienoisena ennakkosuosikkina lohkon toiseksi on tässä vaiheessa Ukraina, mutta Suomi ja Bosnia-Hertsegovina kisaavat varmasti toisesta sijasta tasaväkisesti. Viiden joukkueen lohkon selkeä heittopussi on Kazakstan. Lohkosta suoraan kisoihin pääsee lohkoykkönen. Lisäksi lohkokakkonen pääsee jatkokarsintoihin. Jatkokarsintoihin etenee kaikki karsintojen kymmenen lohkokakkosta sekä Nations Leaguesta kaksi parasta lohkovoittajaa, jotka eivät sijoitu omassa MM-karsintalohkossaan kahden parhaan joukkoon. Jatkokarsinnoista MM-kisoihin etenee kolme maata. Huuhkajien mahdollisuus päästä Qatarin MM-kisoihin lepää MM-karsinnoissa, sillä Nations Leaguessa Suomi jäi B-divisioonassa lohkonsa toiseksi Walesin napattua ykköspaikan.Kuntopuntari
Edelliset kohtaamiset 12.10.2019: Bosnia ja Hertsegovina – Suomi 4-1 (EM-karsinta) 8.6.2019: Suomi – Bosnia ja Hertsegovina 2-0 (EM-karsinta) 28.4.2004: Bosnia ja Hertsegovina – Suomi 1-0 (harjoitusottelu) Viisi edellistä ottelua: Suomi 18.11.2020: Wales – Suomi 3-1 (Nations League) 15.11.2020: Bulgaria – Suomi 1-2 (Nations League) 11.11.2020: Ranska – Suomi 0-2 (harjoitusottelu) 14.10.2020: Suomi – Irlanti 1-0 (Nations League) 11.10.2020: Suomi – Bulgaria 2-0 (Nations League) Viisi edellistä ottelua: Bosnia ja Hertsegovina 18.11.2020: Bosnia ja Hertsegovina – Italia 0-2 (Nations League) 15.11.2020: Hollanti – Bosnia ja Hertsegovina 3-1 (Nations League) 12.11.2020: Bosnia ja Hertsegovina – Iran 0-2 (harjoitusottelu) 14.10.2020: Puola – Bosnia ja Hertsegovina 3-0 (Nations League) 11.10.2020: Bosnia ja Hertsegovina – Hollanti 0-0 (Nations League)- Bosnia ja Hertsegovina ei onnistunut voittamaan yhtäkään ottelua vuoden 2020 aikana. Edellinen voitto tuli 18. marraskuuta 2019, kun Liechtenstein kaatui EM-karsinnoissa maalein 3-0.
Arvioidut avauskokoonpanot
Suomi Huuhkajat avaa MM-karsinnat ilman kolmea avainpelaajaansa, kun Lukas Hradecky, Jere Uronen sekä Fredrik Jensen ovat poissa. Hradecky ja Jensen ovat loukkaantuneena ja Uronen pelikiellossa, minkä lisäksi hän antoi hiljattain positiivisen koronatestituloksen. Poissaolot ovat merkittäviä Suomen puolustukselle, eikä myöskään Jensenin poissaoloa sovi vähätellä. Jensen oli Nations Leaguessa Huuhkajien paras maalintekijä. Maalissa avaa Italian Serie B:ssä Brescian riveissä pelaava Jesse Joronen. Maalivahtiin ei Huuhkajat kaadu, sillä Joronen on ollut viime aikoina erinomaisessa vireessä. Joronen saa nyt todellisen näyttöpaikan, kun itseoikeutettu ykkösvahti Hradecky on sivussa. Mielenkiinto kohdistuu Suomen avauksessa siihen, mitä peliryhmitystä päävalmentaja Markku Kanerva käyttää. Vaaka on kallistumassa 5-3-2-ryhmitykseen, joka kääntyy hyökätessä 3-5-2-muotoon. Suomi sai viime Nations Leaguessa onnistumisia 5-3-2-ryhmityksellä ja myös aiemmat Bosnia-ottelut antavat osviittaa siitä, että Kanerva lähestyy kotiottelua vahvan puolustuksen kautta. Suomi haluaa tukkia linjat ja olla vahva keskustassa omalla puolustusalueellaan. Näin ollen Suomen ryhmityksessä luultavasti nähdään kolme topparia, joista Joona Toivio ja Paulus Arajuuri ovat varmoja valintoja. Kolmas toppari on luultavasti tanskalaisen Vejlen Juhani Ojala. Puolassa Warta Poznanin riveissä vahvasti esiintynyt Robert Ivanov nousi Huuhkajien mukaan. Luultavasti Kanerva luottaa avausottelussa vielä tuttuihin nimiin, joten luultavasti HJK:n kapteeni Daniel O’Shaughnessy on myös Ivanovin edellä nokkimisjärjestyksessä. Bosnian tähtihyökkääjä Edin Džeko nauttii keskityspalloista, joten Arajuuri ja Ojala olisivat tässä mielessä hyviä vaihtoehtoja puolustamaan keskityksiä. Ivanov on taas selkeästi parempi pallollisena. Oikealla laidalla on yleensä nähty Minnesota Unitedin Jukka Raitala, mutta hän pystyy pelaamaan myös vasemmalla. Näin ollen MTK Budapestin Nikolai Alho nousisi oikealle laidalle. QPR:n Niko Hämäläinen kärkkyy myös avauksen paikkaa vasemmalla puolella. Keskikentällä nähdään takuuvarmasti Huuhkajien pallollisen pelin sielu Glen Kamara. Hänen vierellään uurastaa kapteeni Tim Sparv. Onkin mielenkiintoista nähdä, kuka nousee avaukseen kaksikon rinnalle. Nations Leaguessa Kanerva sai erinomaiset tehot irti Robert Taylorista keskikentän hybridiroolissa, jossa hän nousi vahvasti tukemaan hyökkäyksiä. Toisaalta myös Robin Lod voisi toimia hyvin kyseisessä roolissa.


Kommentit
Valmistautumisaika on ollut rajallinen. Sen myöntää myös päävalmentaja Kanerva. Lyhyt valmistautuminen enteilee sitä, että Kanerva luottaa toimiviksi todettuihin tapoihin ja pelaajiin, joten suuria yllätyksiä on turha odottaa. [readmore from=huuhkajat] – Kyllä se valmistautuminen on ollut enemmän tietynlaista kertausta. Jos ajatellaan miten pelasimme viime vuonna, siellä on paljon toimivia asioita. Totta kai meidän pitää miettiä, missä voimme parantaa. Yksi lisäpäivä olisi tehnyt paljon. Tekeminen kentällä on kuitenkin se tehokkain juttu. Palavereissa ollaan istuttu joidenkin mielestä ehkä liiankin pitkään. Toivottavasti viesti on mennyt perille ja olemme huomenna valmiita.
- Edin Dzeko vakuutti olevansa pelikunnossa: ”Hyviä muistoja minulla ei Suomesta ole”
- Katso kuvat: Olympiastadionin nurmi uskomattoman upeassa kunnossa Huuhkajien MM-karsinta-avauksen alla
- Yksi hyökkääjä putosi Huuhkajien riveistä – toinen pelaaja jätti harjoitukset väliin kurkkukivun vuoksi
- Huuhkajien T-paidat rakentavat Suomi-kuvaa maailmalla, 1,4 miljoonan seuraajan Twitter-tili huomioi – ”Olemme kaikki tukenasi, Glen”
LUE MYÖS:
- FC Hakan kotikentän päätykatsomo tuhoutui tulipalossa
- Joel Pohjanpalolla kahden maalin ilta, taas
- Jaro täräytti entisen maajoukkuepelaajan hankinnan
- Cristiano Ronaldo soitti yllättäen Donald Trumpille
- Jäikö Cristiano Ronaldo kiinni valheesta?
- Sergio Ramos jatkaa uraansa
- Liverpoolissa kuohuu! Mohamed Salah vuodattaa: ”Minut on heitetty bussin alle”
- Lionel Messi ja Inter Miami voittivat mestaruuden
- 20-vuotias laitapakki AC Milanin haaviin – ”Kolumbialle yksi viime vuosien merkittävimmistä siirroista”
- Entinen Al-Nassr-pomo kertoo, millä tavoin Cristiano Ronaldo hankittiin
- Jaro täräytti entisen maajoukkuepelaajan hankinnan
- Jäikö Cristiano Ronaldo kiinni valheesta?
- FC Hakan kotikentän päätykatsomo tuhoutui tulipalossa
- Joel Pohjanpalolla kahden maalin ilta, taas
- Sergio Ramos jatkaa uraansa
- Cristiano Ronaldo soitti yllättäen Donald Trumpille
- Entinen Al-Nassr-pomo kertoo, millä tavoin Cristiano Ronaldo hankittiin
- Lionel Messi ja Inter Miami voittivat mestaruuden
- Yksi kommentti ajoi Lionel Messin raivon partaalle
- HJK löi uuden pelaajasopimuksen tiskiin