Liverpool-legenda kuittaili armottomasti Rio Ferdinandille ja Man Unitedille – parin vuoden takaiset kommentit kaivettiin esiin

Manchester United varmisti tiistaina paikkansa Mestarien liigan pudotuspeleissä, kun se kaatoi Villarrealin vieraskentällä. Samana iltana sinetöityi myös Unitedin lohkovoitto, kun Young Boys ja Atalanta päätyivät 3-3-tasapeliin.
Unitedissa on sattunut ja tapahtunut viime päivinä paljon. Viime sunnuntaina seura antoi kenkää managerilleen Ole Gunnar Solskjærille, joka ehti luotsata joukkuetta vajaan kolmen vuoden ajan. Solskjærin viimeisessä ottelussa manchesteriläiset hävisivät Valioliigassa sarjanousija Watfordille 1-4-murskalukemin.
[readmore from=Manchester-United]
Solskjær aloitti Unitedissa väliaikaismanagerina joulukuussa 2018, mutta hän sai pestin vakituisesti itselleen kolme kuukautta myöhemmin hienon tulosputken jälkeen.
Manchester Unitedin topparilegenda Rio Ferdinand hehkutti tunnetusti Solskjæriä keväällä 2019 juuri, kun United oli pudottanut Paris Saint-Germainin Mestarien liigasta. Ferdinand kehotti tuolloin seurajohtoa antamaan norjalaismanagerille kynän ja paperin käteen, jotta tämä voisi itse sanella pysyvän sopimuksensa ehdot.
– Man United ei ehkä kiitä minua, mutta ottakaa sopimus esiin, laittakaa se pöydälle, antakaa hänen allekirjoittaa se ja laittaa siihen haluamansa numerot, kun ottaa huomioon, mitä hän on tehnyt tultuaan joukkueeseen, sanoi Ferdinand BT Sportin studiossa.
– Ole on ratissa. Hän tekee juttuaan. Man United on tullut takaisin!
Solskjær saikin managerin pestin itselleen pian Ferdinandin hehkutuksen jälkeen, mutta topparilegendan kuuluisat kommentit on kaivettu sittemmin tasaisin väliajoin esiin, kun Unitedilla ei ole kulkenutkaan niin hyvin.
Tiistaina Villarrealia vastaan Unitedin puikoissa oli väliaikaisvalmentaja Michael Carrick, joka on ollut mukana valmennusryhmässä kesästä 2018 alkaen. Carrickin on määrä olla väliaikaisessa vetovastuussa joukkueesta, kunnes United nimittää väliaikaismanagerin, joka voi ottaa ohjat kauden loppuun asti.
Liverpoolin puolustajalegenda Jamie Carragher naljaili tiistain ottelun jälkeen Manchester Unitedille ja Ferdinandille sosiaalisessa mediassa. Carragher kopioi Ferdinandin parin vuoden takaisen hehkutuspuheen sana sanalta Twitter-tililleen, mutta vaihtoi vain Solskjærin tilalle Carrickin nimen.
– Man United ei ehkä kiitä minua, mutta ottakaa sopimus esiin, laittakaa se pöydälle, antakaa hänen allekirjoittaa se ja laittaa siihen haluamansa numerot. Carrick on ratissa! ivaili Carragher.
Artikkeli jatkuu twiitin alla.
Pari viikkoa sitten myös Ferdinand sanoi, että Unitedin olisi aika vaihtaa manageria.
– Hän (Solskjær) on tehnyt sen, mitä hänet palkattiin tekemään. Hän on antanut kannattajille jälleen toivoa. Hänen ansiostaan fanit halusivat tulla jälleen takaisin katsomaan joukkuetta. Hän teki sen. Siinä mielessä hän on tehnyt loistavaa työtä, kertasi Ferdinand Youtube-kanavallaan.
– Minusta vain tuntuu siltä, että nyt on aika siirtää viestikapula ja mielestäni Ole voisi nyt lähteä pää pystyssä.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Italopodcast: Italialaiset eivät enää osaa puolustaa?
- Ville Kosken valmentaja vaihtuu
- José Mourinho löytämässä uuden työnantajan
- Virallista: Optio käytetty – avainpelaaja jatkaa FC Interissä
- Käsittämätön ilta Mestarien liigassa!
- Haastattelu: Lukas Hradecky sopeutui nopeasti uuteen ympäristöön – kertoi mielipiteensä Huuhkajien otteista: ”Paljon tuli kritiikkiä, mutta…”
- Éric Abidalista levisi karmeita väitteitä – kumosi huhut
- Brittifutispodcast: Onko Pep Guardiola keksinyt Kevin De Bruynelle korvaajan?
- Axel Kouamen AIK-debyytti meni penkin alle: ”Todennäköisesti harjoittelemme vähän kovempaa…”
- Joel Pohjanpalo iski kaksi maalia – Palermo-luotsi Filippo Inzaghi: ”Ei pidä ylireagoida, mutta…”
- Joel Pohjanpalo iski kaksi maalia – Palermo-luotsi Filippo Inzaghi: ”Ei pidä ylireagoida, mutta…”
- Käsittämätön ilta Mestarien liigassa!
- Éric Abidalista levisi karmeita väitteitä – kumosi huhut
- José Mourinho löytämässä uuden työnantajan
- Brittifutispodcast: Onko Pep Guardiola keksinyt Kevin De Bruynelle korvaajan?
- Haastattelu: Lukas Hradecky sopeutui nopeasti uuteen ympäristöön – kertoi mielipiteensä Huuhkajien otteista: ”Paljon tuli kritiikkiä, mutta…”
- Ville Kosken valmentaja vaihtuu
- Virallista: Optio käytetty – avainpelaaja jatkaa FC Interissä
- Axel Kouamen AIK-debyytti meni penkin alle: ”Todennäköisesti harjoittelemme vähän kovempaa…”
- Huuhkajien Adam Ståhl iski kaksi maalia derbyssä – teki suuren palveluksen entiselle seuralleen: ”Uskon heidän voittavan mestaruuden”