Mitä tekevät muun muassa Marcus Forss, Glen Kamara tai Onni Valakari? – Kattava suomalaiskatsaus tammikuun siirtoikkunaan
Kuva: Getty Images
Huomenna heitetään vanhat kalenterit syrjään ja nostetaan uusi seinälle. Alkaa vuosi 2022. Samalla se merkitsee tietenkin myös sitä, että uuden vuoden ensimmäinen siirtoikkuna aukeaa.
Tässä jutussa pyrimme pohtimaan, mitä tammikuun siirtoikkunassa saattaisi suomalaisittain tapahtua. Tuttuun tapaan isoimmat siirrot tapahtuvat perinteisesti kesän siirtoikkunassa, mutta kiinnostavaa seurattavaa on luvassa nytkin.
Jaamme jutun kolmeen osaan. Yhdessä ennakoimme mahdollisia siirtoja ulkomaisesta seurasta toiseen, toisessa Suomesta ulkomaille ja kolmannessa mahdollisia suomalaispelaajien paluuta kotimaahan.
Siirto ulkomailla seurasta toiseen
Huuhkajien profiilipelaaja Glen Kamara on ollut siirtoikkunasta toiseen tuttu nimi näissä spekulaatioissa, mutta kerta toisensa jälkeen siirto on jäänyt toteutumatta. Vaan toteutuisiko 26-vuotiaan keskikenttäpelaajan loikka isompiin ympyröihin nyt? Kintereillä on tietenkin erityisesti Aston Villa, jota valmentaa nykyisin Kamaran entinen valmentaja Steven Gerrard, ”Kamaran suuri fani”. Suomalaista on tarkkaillut kaiketi jopa puolitusinaa valioliigaseuraa, mutta Villa-yhtälö kuulostaa kaikkein loogisimmalta. Kamara on pelannut Rangersissa jo kolme täyttä vuotta ja Skotlannin pääsarjassa 4,5 kautta, joten aika alkaisi olla kypsä siirrolle. Hän solmi syyskuussa Rangersin kanssa vuoteen 2025 saakka ulottuvan jatkosopimuksen, jolla Rangers varmisti edellytykset kunnon siirtokorvaukseen. Jos sai Rangers aikanaan Kamaran kuuluisilla ”50 000 punnalla”, pitäisi summan olla nyt ainakin satakertainen.



Suomesta ulkomaille
Toistaiseksi suomalaispelaajia on siirtynyt kotimaisen sarjakauden päätyttyä ulkomaille vielä melko verkkaisesti, mutta kenties tahti vielä kiihtyy. Ensimmäinen iso lähtijä oli Huuhkajien toppari Daniel O’Shaughnessy. HJK:n kapteenin ura jatkuu Saksan 2. Bundesliigan Karlsruhessa. O’Shaughnessyn siirto varmistui jo elokuun lopussa, mutta virallisen debyyttinsä hän voi tehdä 15. tammikuuta vieraspelissä Darmstadtia vastaan. Uutena yrittäjänä ulkomaille lähti myös kokenut veikkausliigapelaaja Niilo Mäenpää, joka siirtyi puolalaiseen Warta Poznaniin Robert Ivanovin joukkuekaveriksi. Veikkausliigan viime kauden parhaaksi valittua pelaajaa, KuPS:n Urho Nissilää on puolestaan viety huhuissa huomattavasti kauemmas Etelä-Koreaan. Sopimuksen FC Suwoniin uskotaan olevan jo hyvin lähellä.
Ulkomailta kotimaahan
Veikkausliiga on saanut jälleen jo mukavasti erittäin arvostettuja ja taatusti katsojiin vetoavia paluumuuttajia. HJK värväsi Huuhkajista tutun kolmikon Pyry Soirin, Joona Toivion ja Jukka Raitalan, joista Toiviolla on vielä Veikkausliigan debyytti edessään. Ilves puolestaan räväytti kiinnittämällä pitkällä sopimuksella Veikkausliigan parhaisiin pelaajiin monella kaudella kuuluneen KuPS-ikoni Petteri Pennasen.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Robert Taylorin MLS-kausi päättyi pettymykseen
- Leo Walta taistelee päätöskierroksella Allsvenskanin maalikuninkuudesta
- Virallista: Jukka Raitala lopettaa pelaajauransa
- Rasmus Schüller jättämässä Djurgårdenin: ”Hyvin mahdollista”
- Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
- Tällä hinnalla Huuhkajat saisi nyt ystävyysottelun Argentiinaa vastaan
- Cristiano Ronaldon poika kiipeää kohti huippua – taas maali maajoukkueessa
- Kohahduttava väite: Lionel Messi pyysi siirtoa, mutta ei saanut sitä mitä haki
- Tähänkö se ratkesi? KuPS tarrasi kaksin käsin kiinni Veikkausliigan mestaruuspatsaaseen
- Mullistiko Neymar vapaapotkujen tulevaisuuden?
- Mullistiko Neymar vapaapotkujen tulevaisuuden?
- Tällä hinnalla Huuhkajat saisi nyt ystävyysottelun Argentiinaa vastaan
- Barcelona saanut merkittävän tarjouksen Robert Lewandowskista
- Kohahduttava väite: Lionel Messi pyysi siirtoa, mutta ei saanut sitä mitä haki
- Cristiano Ronaldon poika kiipeää kohti huippua – taas maali maajoukkueessa
- Arsenal-legendalle kenkää päävalmentajan paikalta
- Yllätystappio! Nouseeko Lionel Messin ja Inter Miamin tie pystyyn jälleen jo ensimmäisellä kierroksella?
- Tähänkö se ratkesi? KuPS tarrasi kaksin käsin kiinni Veikkausliigan mestaruuspatsaaseen
- Toni Koskelan Kalmar nousee Ruotsin Allsvenskaniin
- Paul Pogballe jälleen takaisku