Koituuko ”oma koira” Arsenalin kohtaloksi Eurooppa-liigassa? – ”Hän on kertonut meille Arsenalin salaisuudet”
Kuva: Getty Images
Valioliigajätti Arsenal ja Kreikan suurseura Olympiakos ottavat toisistaan mittaa Eurooppa-liigan neljännesvälierissä.
Arsenal pääsee hakemaan otteluparissa revanssia, sillä viime kaudella Olympiakos pudotti Tykkimiehet Eupooppa-liigan pudotuspelien avauskierroksella.
Viime kaudella Sokrátis Papastathópoulos edusti Arsenalia ja pelasi otteluparin molemmissa osaotteluissa. Tällä kertaa kokenut kreikkalaistoppari pelaa vastustajan riveissä, sillä hän siirtyi ilmaiseksi Olympiakosiin tammikuun lopulla.
32-vuotias Sokrátis pelasi Arsenalissa kahden ja puolen kauden ajan, joten hän tuntee seuran hyvin. Olympiakosin laitahyökkääjä Bruman mukaan ex-Tykkimies on antanut kreikkalaisjoukkueelle tärkeitä neuvoja Arsenal-ottelun.
– Hän on kertonut meille joitakin salaisuuksia, mutta en kerro teille mitään niistä, Se on meidän ja Sokrátisin välinen asia, Portugalin maajoukkuemies kertoi Goalille.
– Totta kai hän tuntee Arsenalin pukuhuoneen paremmin kuin kukaan muu.
– Hän on pelaaja, jolla on paljon kokemusta. Hän on pelannut Milanissa, Dortmundissa ja Arsenalissa, jotka ovat kaikki hienoja, suuria seuroja.
– Sokrátis on auttanut paljon pukuhuoneessa ja auttanut seuraa paljon kokemuksellaan. Olemme todella iloisia saadessamme hänet tänne, ja olen varma, että hän tulee olemaan meille iso apu torstaina.
Otteluparin avausosaottelu pelataan torstaina Olympiakosin kotikentällä, Karaiskakis Stadionilla. Toinen osaottelu pelataan viikkoa myöhemmin, 18. maaliskuuta, Arsenalin kotistadionilla, Emiratesilla.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kanada 16 parhaan joukkoon MM-kisoissa – yleisö buuasi tylsälle pelille
- Ylen asiantuntijat lyttäävät MM-kisojen ensimmäistä pudotuspeliä – ”Nyt nähtiin todella huonoa jalkapalloa”
- Robert Lewandowskista tulossa Robin Lodin joukkuekaveri
- Norsunluurannikon kohuttu MM-tähti haluaa PSG:hen
- Mohamed Salahin pelikunto on kysymysmerkki ensimmäisen MM-pudotuspelin alla
- Ghanan valmentaja kritisoi MM-kisojen laajennusta: ”Raha puhuu”
- Kap Verden MM-kapteenia tutkitaan raiskauksesta – väitetty rikos tapahtui päiviä ennen Suomi-peliä
- Etelä-Korean presidentti tulistui maan pudottua MM-kisoista: ”Olen täysin ymmälläni”
- MM-kisojen tähtipelaaja ylisti Cristiano Ronaldoa – ”Hän on roolimalli”
- Hollannin hyökkääjä sai surullisia uutisia kesken MM-kisojen
- Uruguayn maalivahdin katastrofikisoille ei ole vertaista koko MM-historiassa
- Virallista: Ilmari Niskanen löysi uuden seuran
- Luka Modric teki MM-historiaa
- Harry Kane teki historiaa – näin kävi MM-kisojen L-lohkossa
- FC Lahden päävalmentaja sai tarpeekseen – vaatii VAR:ia Veikkausliigaan
- Piskuisen maan MM-menestys tuo mukavan rahapotin suomalaisseuralle
- Vinícius Júniorin maali hylättiin – Brasilian jalkapalloliitto vaatii tuomarikieltoa
- Uruguayn maalivahti halusi itse tulla vaihtoon jättimokansa jälkeen
- Alkulohkot paketissa – näin MM-kisojen pudotuspelit jatkuvat
- Lionel Messin uusi patsas herättää kaksimielisiä mielleyhtymiä