Lod, Hämäläinen, Arajuuri, Forsell… – suomalaisten siirtokesässä paljon jännitettävää
Kuva: Juha Tamminen
Euroopan futissarjat alkavat olla paketissa pohjoismaisia ja muutamaa itäeurooppalaista sarjaa lukuun ottamatta. Yhden kauden päättyminen merkitsee uuden kauden alkua, mutta onneksi näiden väliin mahtuu silti vielä yksi futiksen ystävien lempiaiheista: siirtoikkuna.
Myös suomalaispelaajia tulee tuttuun tapaan liikkumaan enemmän kesän kuin talven siirtoikkunassa, vaikka joillekin esimerkiksi Suomessa tai Ruotsissa pelaavalle se voi merkitä vanhan seuran hyvästelemistä kesken kauden. Nostamme joka tapauksessa tässä jutussa esille, keiden pelaajien tekemisiä kannattaa kesän aikana seurata tarkasti. Nopeasti ratkaisut eivät välttämättä tapahdu, sillä siirtoikkunat menevät eri maissa kiinni vasta elokuussa, tai jopa niukasti syyskuun puolella.
Maalivahdit
32-vuotias Anssi Jaakkola tulee vaihtamaan toiseen seuraan, se on jo varmaa. Jaakkola pelasi Readingin huteran puolustuksen takana kauden aikana 18 ottelua ja selvisi tehtävistään kunnialla. Huuhkaja-vahdin sopimus kuitenkin umpeutui eikä seura tarjoa Jaakkolalle jatkoa.
Puolustajat
26-vuotias Janne Saksela nousi joukkueensa Sparta Rotterdamin kanssa Eredivisieen. Oikean laitapuolustajan tai wingbackin roolissa pelaava Saksela kuului vielä syyskaudella Spartan vakioavaukseen, mutta sitkeä jalkavamma pilasi koko kevätkauden. Sopimus umpeutui nousujuhlien myötä, ja perjantaina hollantilaisseura vahvisti, ettei tarjoa loukkaantumisherkälle suomalaiselle uutta sopimusta. 24-vuotias Jere Uronen juhli Genkissä Belgian-mestaruutta ja paikkaa Mestarien liigan lohkovaiheessa. Uronen solmi syksyllä Genkin kanssa jatkosopimuksen ja on vakuutellut halujaan pelata joukkueensa kanssa Mestarien liigaa. Salamana kirkkaalta taivaalta Urosen siirto ei kuitenkaan tulisi, sillä Genk hankki tammikuun siirtoikkunassa joukkueeseensa peräti kaksi 22-vuotiasta vasenta laitapakkia. Jos Uronen Genkin jättää, niin siirto tulee tapahtumaan isompaan sarjaan ja useiden miljoonien siirtosummalla.


Keskikenttäpelaajat
Glen Kamara siirtyi Dundee FC:stä Rangersiin vasta tammikuussa, mutta ei ole poissuljettua, että Kamaran matka jatkuisi jo nyt esimerkiksi Valioliigaan. Niin vakuuttava miehen sisääntulo Steven Gerrardin joukkueeseen oli. Kamara otti Rangersin heti kantaakseen, pelasi vakuuttavalla itseluottamuksella ja hurmasi skottifutisfanit välittömästi. Todennäköisesti pelannee kuitenkin vielä ensi kauden Rangersissa ennen kuin vielä suuremmat seurat kutsuvat.

Hyökkääjät
Petteri Forsell pelasi Ekstraklasan Miedz Legnicassa upean kauden, kenties uransa parhaan. 28-vuotias suomalainen oli joukkueensa ylivoimainen peliaikakuningas ja oli korkealla myös sarjan maalipörssissä 13 liigamaalillaan. Forsellin tehot eivät kuitenkaan riittäneet pitämään Legnicaa pääsarjassa. On vuorenvarmaa, että ainakin Puolan pääsarjaseurat ovat Forsellin noteeranneet, joten kenties Huuhkajissakin isompaa roolia janoava Forsell ei tyydy peleihin divaritasolla. Kasper Hämäläinen hyvästeli Legia Varsovan 3,5 kauden jälkeen, ja samalla luultavasti koko Puolan pääsarjan. Hämäläinen on pelannut ulkomailla toistaiseksi vain Ruotsissa ja Puolassa, ja on väläytellyt haastatteluissa haluaan kokea vielä jonkin muun maan ennen Suomeen paluuta. Veisikö perheellisen, 32-vuotiaan konkarin tie esimerkiksi Tanskaan, joka on ollut suomalaisten suosiossa? Vai löytyisikö Keski-Euroopasta töitä? Hämäläisen asemaa siirtomarkkinoilla helpottaa se, että siirtokorvausta miehestä ei tarvitse maksaa. 24-vuotias Simon Skrabb pelaa jo kuudetta kauttaan Ruotsin kentillä. Skrabbin asema Norrköpingin avauksen miehenä on vakaa ja sopimus ulottuu vuoden 2020 loppuun. Pietarsaarelaislähtöinen hyökkääjä on kuitenkin aiemmin ilmaissut halujaan siirtyä joskus esimerkiksi Hollantiin tai Saksaan. Jos jommasta kummasta tulee tarjous, kenties Norrköping on valmis myymään. 23-vuotias Jasse Tuominen on kärsinyt koko alkuvuoden nilkkavammasta, mutta palasi pelaavaan kokoonpanoon aivan maaottelutauon alla. Kahden ja puolen valkovenäläisessä BATE:ssa pelaamansa kauden aikana suomalainen on ollut parhaimmillaankin lähinnä rotaatiopelaaja. Kenties Huuhkajissa isoa vastuuta nauttinut hyökkääjä ansaitsee parempaa? Tuomisen sopimus ulottuu vuoden 2019 loppuun, mutta ehkä uusia tuulia puhaltaa jostain jo kesällä?

Suomesta ulkomaille
Suomalaisia jalkapalloilijoita on siirtynyt Suomesta ulkomaille viime vuosina alati kiihtyvään tahtiin. Suurin osa heistä on vielä juniori-ikäisiä lahjakkuuksia, jotka lähtevät opiskelemaan jalkapallon saloja ulkomaisiin akatemioihin ja hakemaan sitä kautta paikkaa auringossa. Näiden nuorten siirtyjien ennustaminen on verrattain vaikea tehtävä, mutta hyvin todennäköisesti tänäkin kesänä useampi nuori suomalainen futaajan alku pakkaa muuttokuormansa ja suuntaa kohti Keski-Eurooppaa tai Britteinsaaria. Vähän vanhemmista ja kypsemmistäkin veikkausliigapelaajista on varmasti tarjouksia tulossa – ellei jo tullutkin. Tällaisia pelaajia, joiden voisi saada välittömän siirron hyvätasoiseen pääsarjaseuraan ovat muun muassa KuPS:n Rasmus Karjalainen, HJK:n Lassi Lappalainen ja Ilveksen Lauri Ala-Myllymäki, vain muutamia mainitaksemme.
LUE MYÖS:
Aiheet
Ala-Myllymäki Lauri
Arajuuri Paulus
Forsell Petteri
Hämäläinen Kasper
Jaakkola Anssi
Jensen Fredrik
Jensen Richard
Källman Benjamin
Kamara Glen
Karjalainen Rasmus
Lam Thomas
Lappalainen Lassi
Lod Robin
Mohamed Abukar
Ojala Juhani
Riski Roope
Sadik Berat
Saksela Janne
Skrabb Simon
Soiri Pyry
Suomalaiset ulkomailla
Tuominen Jasse
Uronen Jere
Väisänen Leo
Väisänen Sauli
Väyrynen Tim
- Roberto Mancini ja Zinédine Zidane välttivät Jürgen Kloppin kohtalon Kansojen liigassa
- Huuhkajilta ulostulo Valko-Venäjää ja Ukrainaa koskien – lue sanasta sanaan
- Lukas Hradecky tulenarasta Valko-Venäjän kysymyksestä: ”Jos joku olisi nostanut kättään…”
- Näin Jacob Friis ennakoi Valko-Venäjän kohtaamista: ”Ei ole San Marino”
- Paikallismedia: Toni Koskela jää Kalmariin
- Katso: KuPS-hyökkääjä Jaime Moreno iski komean maalin maajoukkueessa
- Virallista: VPS:n ensi kauden päävalmentaja selvillä
- MM-kisojen sensaatiomaalivahti kaipaa vanhaa elämäänsä: ”Olen menettänyt kaiken rauhan”
- Virallista: Leo Waltan valmentaja sai potkut
- Portugali päihitti Norjan Kansojen liigassa – Cristiano Ronaldo jätettiin penkille
- Lähde: Suomalaislupaus myytiin MLS:ään – pelaaja kieltäytyi ja siirto kariutui
- Koronakohu kasvaa – jo toinen pelaaja ulos maajoukkueesta
- Virallista: Leo Waltan valmentaja sai potkut
- Portugali päihitti Norjan Kansojen liigassa – Cristiano Ronaldo jätettiin penkille
- Peli poikki, shotti huiviin ja tuoppi käteen – Werder Bremenin legendojen ottelussa oli mielenkiintoinen väliaika
- MM-kisojen sensaatiomaalivahti kaipaa vanhaa elämäänsä: ”Olen menettänyt kaiken rauhan”
- Virallista: VPS:n ensi kauden päävalmentaja selvillä
- Lamine Yamal paljasti, mitä sanoi Lionel Messille MM-finaalin jälkeen
- Romano: Mo Salah saa rinnalleen maailmanmestarin – yllättävä diili valmis
- Paikallismedia: Toni Koskela jää Kalmariin