© Kuva: Getty Images

Entinen ManU:n mies saa väistyä? – Rafa Beniteziä viedään vanhaan seuraansa

Tammikuun ensimmäisinä päivinä Real Madridista potkittu Rafael Benitez halutaan takaisin luotsaamaan vanhaa seuraansa Valenciaa, väittää espanjalaislehti AS.

Valencian 2000-luvun alussa kahteen La Liga -mestaruuteen sekä UEFA-cupin voittoon johdattanut Benitez korvaisi seuraa joulukuusta valmentaneen Gary Nevillen.

Entisen Manchester Unitedin luottopelaajan Nevillen pesti Valenciassa on sujunut surkeasti, kun joukkue ei ole onnistunut voittamaan uuden valmentajansa alaisuudessa yhtään liigaottelua.

Eilen keskiviikkona Neville joutui vakuuttelemaan medialle ettei aio erota tehtävästään, kun Valencia koki Espanjan Cupissa hirmuisen tappion Barcelonalle maalein 7–0.

Benitezin mahdollinen paluu entisen seuransa peräsimeen voisi hyvinkin tapahtua vielä kesken kuluvan kauden. Nevillen potkuja seurasta on vaatinut espanjalaislehtien lisäksi muun muassa joukkueessa vuosia torjunut maalivahtilegenda Santiago Cañizares.

Seuran urheilujohtaja Jesus Garcia Pitarch kertoi keskustelleensa eilen heti rökäletappion jälkeen seuran johdon kanssa Valencian tilanteesta, mutta urheilujohtaja ei suostunut kommentoimaan medialle Nevillen asemaa suuntaan eikä toiseen.

Vaikka Neville ei saisi potkuja kesken kauden, loppuu britin sopimus kuitenkin jo ensi kesään. Tällöin Valencia-fanien rakastama Benitez astuisi seuran palvelukseen heti kuluvan kauden päätyttyä.

Liverpoolin Mestareiden liigan voittoon johdattaneen Benitezin siirtymistä Valenciaan puoltaisi myös miehen läheiset välit urheilujohtaja Pitarchin kanssa. Pitarch oli seurassa Rafael Benitezin menestyksekkään jakson aikaan vuosina 2001–2004.