© Kuva: Juha Tamminen

HJK hyökkää SJK:n kimppuun huippumatsissa – ”Joukkueemme on hyvässä iskussa”

Sonera Stadiumilla pelataan tänään Veikkausliigakierroksen helmi, kun HJK saa vastaansa SJK:n.

Klubi haki viimeksi tasapelin Rovaniemeltä, kun taas SJK:lla on tappio alla IFK Mariehamnilta.

– Emme olleet parhaimmillanne RoPS:a vastaan. He käyttivät omat vahvuutensa paremmin hyödyksi kuin me omamme. Silti tasapeli Rovaniemeltä on ihan kelpo suoritus tähän kauden alkuun, sanoo HJK:n päävalmentaja Mika Lehkosuo sanoo seuransa verkkosivuilla.

– RoPS:n pelityyliä voisi kutsua järkeväksi arktiseksi raivoksi, kun taas SJK on enemmän teknis-taktinen joukkue. Joukkue on muuttunut viime vuodesta jonkin verran, mutta ilman muuta heillä on laadukas ryhmä kasassa. Eremenko Jr on näkyvässä roolissa ratkaisusyöttöjen antajana, ja meidän täytyy pystyä eliminoimaan tämä.

– Meidän vahvuudet on alkukaudesta olleet maalinteossa. Olemme tehneet kolmessa pelissä seitsemän maalia ja päässeet hyvin maalipaikoille. Hyökkäyspeliä hiomme treeni treeniltä entisestään paremmaksi. Joukkueemme on hyvässä iskussa maanantaina.

Kertoimet (Expekt)

HJK – SJK, maanantaina 18.4. klo 17.30
1,72 – 3,30 – 4,75