© Kuva: Getty Images

Viime kauden alisuorittaja nappasi managerin toisesta Valioliiga-seurasta – jättikorvaus ex-seuralle

Everton on vahvistanut verkkosivuillaan tehneensä kolmen vuoden sopimuksen hollantilaismanageri Ronald Koemanin kanssa.

– Everton on seura, jolla on mahtava historia ja kunnianhimoa. Tunnen oloni ylpeäksi saadessani olla osa näitä tavoitteita yhdessä puheenjohtajan ja Farhad Moshirin (seuran suuromistaja) kanssa, kommentoi Koeman seuran verkkosivuilla.

Maineikkaan pelaajauran tehnyt Koeman valmensi Valioliigan Southamptonia vuosina 2014-2016. Evertonin kerrotaan muun muassa Sky Sportsin mukaan maksavan ”Saintsille” viiden miljoonan punnan (6,3 miljoonaa euroa) korvauksen Koemanin palkkaamisesta kesken sopimuskauden.

Everton alisuoritti monien mielestä pahasti viime kauden Valioliigassa. Seuraa valmentanut Roberto Martinez sai potkut ennen päätöskierrosta.

» Katso Valioliigan ottelut, taulukko ja uutiset erikoissivultamme!