© Kuva: Getty Images

Manchester Unitedin akatemiassa kasvamassa tähtien uusi sukupolvi – Ibrahimovic, Rooney, Giggs…

Manchester United, kuten monet muut suurseurat haalivat lupaavia junioreita seuran akatemiaan jo varhaisessa vaiheessa. ManU:n tapauksessa seura on alkanut haalia edustusjoukkueen tähtipelaajien lapsia akatemiaansa.

Aiemmin tällä viikolla Wayne Rooneyn kuusivuotias poika Kai liittyi ManU:n akatemiaan. Nyt The Sun paljasti, että myös ruotsalaistähti Zlatan Ibrahimovicin pojat Max, 10, ja Vincent, 8, ovat alkaneet harjoitella seuran juniorivalmennuksessa.

ManU:n nuorisoakatemiasta löytyy jo ennestään muun muassa Nicky Buttin, Ryan Giggsin sekä Michael Carrickin lapsia.

– Manchester United on tunnettu nuorten pelaajien kehittäjänä, ja tämä on vain yksi uusi harppaus löytää tulevaisuuden tähtipelaajia. ManU:lla on yhdet maailman parhaimmista juniorivalmentajista, joten pelaajat tietävät, että heidän lapset ovat oikeassa paikassa, nimettömänä pysynyt sisäpiiriläinen kertoi The Sunille.

» Katso Valioliigan ottelut, taulukko ja uutiset erikoissivultamme!