© Kuva: Getty Images

Jussi Jääskeläinen hilaa joukkuettaan kohti sarjanousua

Jussi Jääskeläinen pelasi lauantaina kauden kahdeksannen nollapelinsä League Onessa Wiganin paidassa, kun joukkue kukisti Sheffield Unitedin vieraissa 2-0-lukemin. Ottelu oli suomalaiselle 18:s seuran paidassa tällä kaudella, joten nollapeliprosentti on hurjaa luokkaa.

Wigan nousi voiton myötä sarjassa yhden sijan kolmanneksi ja kakkosijalla oleva Walsall on vain pisteen enää edellä. Sarjan kaksi parasta nousee suoraan kauden päätteeksi Championshipiin ja neljä seuraavaa karsii kolmannesta nousijan paikasta.

40-vuotias suomalainen teki seuran kanssa elokuun alussa vuoden sopimuksen. Hän sai seurata pelejä alkukaudesta penkin päästä, mutta lokakuun alussa kentille päästyään ei ole enää pelaavan maalivahdin paikastaan luopunut.