© Kuva: Juha Tamminen

Surkeasti kauden aloittanut SJK hakee ensimmäistä täyttä pistepottia: ”Ei yhtään ehjää 90-minuuttista”

Viisi ottelua pelannut Seinäjoen Jalkapallokerho on tällä hetkellä Veikkausliigan viimeisenä yhdellä pisteellään.

Joukkue kohtaa tänään kotikentällään varsin hyvin kautensa aloittaneen FC Interin. SJK:n päävalmentaja Simo Valakari kommentoi seuran verkkosivuilla joukkueen lähtevän parantamaan peliään.

– Siitä lähdemme että haluamme kasvattaa pistetiliämme ja helpointa se on kun lähdemme parantamaan omaa peliämme. Meillä ei ole koko talven ja kevään aikana ollut oikeastaan yhtään ehjää 90-minuuttista ja se onkin meidän yksi lyhytaikainen tavoitteemme, että saamme ehjän 90-minuuttisen, toteaa Valakari.

SJK pääsee pelaamaan ensimmäistä kertaa tällä kaudella Keskuskentälle, jossa joukkue juhli viime kauden päätteeksi Suomen mestaruutta.

– Hyvät viimeiset muistot sieltä on ainakin. Päästään takaisin nostalgiselle Keskuskentälle. Sinne on kiva päästä taas, sillä se on kuitenkin vielä tällä hetkellä se meidän oikea kotikenttämme. Olemme pelanneet siellä hyvin, joten saamme mennä sinne hyvällä itseluottamuksella, kommentoi keskikenttäpelaaja Johannes Laaksonen seuran verkkosivuilla.

Expekt (kertoimet)

SJK – FC Inter 5.5. klo 14:00

2,15 – 3,10 – 3,30