© Kuva: Juha Tamminen

Voittoputkessa oleva HJK kohtaa toisen loistovireisen joukkueen – ”HJK on tuleva Suomen mestari 2016”

HJK on pelannut viime aikoina tuloksellisesti loistavaa jalkapalloa. Klubi on nimittäin tällä hetkellä peräti viiden ottelun voittoputkessa.

Helsinkiläiset matkaavat tänään Kuopion Palloseuran vieraaksi Veikkausliigan ottelussa. Myöskin kuopiolaiset ovat päässeet mainioon vireeseen heikon alkukauden jälkeen. Joukkue on neljän ottelun voittoputkessa. KuPS on noussut jo sarjan neloseksi.

HJK:n päävalmentaja Mika Lehkosuo myöntää seuran verkkosivuilla, että vastassa on kova haaste.

– KuPS:lle ei ole tehty maalia viiteen peliin, joten siinä on hyökkäyksellemme kova haaste. Lisäksi KuPS:n erikoistilannepelaaminen ja pelitilannevahva sentteri (Gbolahan) Salami on pidettävä kurissa, summaa Lehkosuo.

Marko Rajamäki puolestaan ennakoi seuran verkkosivuilla, että KuPS saa vastaansa Veikkausliigan tulevan voittajan.

– HJK on tuleva Suomen mestari 2016. Nyt on ainutkertainen mahdollisuus nähdä Klubi liigaottelussa Kuopiossa. Kaksi seuraavaa kohtaamista pelaamme Soneralla.