© Kuva: Getty Images

Chelsea katkoo huhut siiviltä: ”Täyttä roskaa – Antonio Conte ei lähde seurasta”

Huhut ovat velloneet manageri Antonio Conten lähdöstä Chelseasta. Nyt seura kiistää italialaismanagerin lähdön.

Mediat ja monet vedonlyöntiyhtiöt ovat olleet sitä mieltä, että Conte lähtee Chelseasta jo tällä viikolla – vaikka on ollut lontoolaisten managerina vain kolme kuukautta.

Chelsea tiedotti Sky Sportsille, että moiset huhut ovat täyttä roskaa.

Contella on sopimus kauteen 2019 asti. Hänen johdollaan Chelsea voitti kauden kolme ensimmäistä ottelua Valioliigassa, mutta syyskuussa joukkue ei voittanut yhtään ottelua: joukkue pelasi tasan Swansean kanssa ja hävisi Liverpoolille ja Arsenalille.

Monen brittimedian mukaan omistaja Roman Abramovitsh piti Liverpool-tappion jälkeen kriisikokouksen seuran johtokunnan kanssa. Conte on kritisoinut seuran pelaajahankintoja, kun hän ei saanut haluamiaan ahvistuksia.

Sky Sportsin tietojen mukaan sellaista palaveria ei koskaan pidetty, eikä Conten asema ole uhattuna.

» Katso Valioliigan ottelut, taulukko ja uutiset erikoissivultamme!