Valioliigassa vähälle vastuulle jäänyt suomalaisvahti jättää seuransa – ”Loistava ammattilainen”

© Kuva: Getty Images

Voita kahden hengen matka Mestarien liigan puolivälieriin!

Huuhkajistakin tuttu maalivahti Niki Mäenpää ei jatka ensi kaudella valioliigaseura Brightonissa. Seura vahvisti asian torstaina.

Mäenpään sopimus päättyy kesäkuun viimeinen päivä, eikä seura ole tarjoamassa jatkosopimusta. Mäenpää jäi Brightonissa todella vähäiselle vastuulle, joten seuran vaihtaminen ei varmasti ole pahitteeksi.

Mäenpää ehti edustaa Brightonia kolmen kauden ajan ja maalivahti oli mukana nostamassa seuraa Valioliigaan viime kaudeksi. Mäenpää pelasi vain 11 ottelussa koko Brihgton-uransa aikana.

– Niki on aina ollut loistava joukkuepelaaja. Vaikka peliaika on ollut vähäistä, hän on ollut todellinen ammattilainen. Haluamme kiittää hänen panostaan kentällä ja kentän ulkopuolella viimeisten kolmen vuoden aikana, Brighton-manageri Chris Hughton sanoi seuran nettisivuilla.

Jos et näe alla olevaa twiittiä, voit katsoa sen tästä.

Voita kahden hengen matka Mestarien liigan puolivälieriin!