© Kuva: Getty Images

Liverpool julkisti odotetun sopimuksen – ”Tänään on iso päivä”

Liverpool julkisti tiistaina odotetun diilin.

Liverpool kaappasi riveihinsä Southamptonin maalitykin Sadio Manen monivuotisella kontrahdilla.

– Tänään on iso päivä ja olen todella onnellinen allekirjoittaessani sopimuksen yhden Euroopan suurimman seuran kanssa, Mane sanoi.

Manesta saattaa tulla jopa Liverpoolin seurahistorian kallein hankinta, kertoi Daily Star.

Southamptonissa viime kaudella 11 liigamaalia iskenyt Mane tulee ensi alkuun maksamaan Liverpoolille 34 miljoonaa puntaa, mikä jäisi ainoastaan yhden miljoonan aiemmasta rekordiostoksesta 35 miljoonan punnan Andy Carrollista.

Sanen hinta tulee kuitenkin ehkä nousemaan tuosta 34 miljoonasta. Kauppahinta tulee olemaan 36-38,5 miljoonan punnan välillä riippuen miehen pelimäärästä Liverpoolissa sekä seuran mahdollisesta pääsemisestä ja menestymisestä Mestarien liigassa.

» Katso Valioliigan ottelut, taulukko ja uutiset erikoissivultamme!